1244 1. kunnen de lustrkrn. den gewenschten steun binnen den vereischten tijd verleenen 2. kan het doel door de bws. worden vastgesteld en is het zoodanig, dat de beschikbare bws. een succesvollen av. kunnen uitvoeren 3. zal een optreden tegen het door een cdt. van een onderdeel opgegeven object een actie van de bws. vertragen of verhinderen tegen doelen, die de cdt. van het geheel (Task Force Commander) belangrijker acht? Den invloed van den factor tijd illustreert schrijver met een theoretisch en een practisch voorbeeld. Een afd. A-20 It. bws., die in alarmtoestand gereed staat op 160 km van het object, dat vooruitgesnelde grondtroepen tegenhoudt, kan dat object aanvallen 50' nadat de cdt. dier tpn. het verzoek daartoe heeft gedaan. Wanneer diezelfde afd. uit is met een andere opdracht en bijv. 40' na ontvangst van evenbedoeld verzoek terug is op haar basis, verloopen er in totaal 40' 30' (bijvullen bedrijfstoffen en munitie) 50' 2 uur. Hoe zal de toestand dan zijn bij die grondtpn. In de manoeuvre- practijk werden met twee afdn. A-20 bws., op 225 km van de opgegeven doelen gestationneerd, de volgende resultaten verkregen. Opdracht gaat uit van het Task Force-hdkwt. U Bericht per radio overgebracht aan 2 afdn. U 8 Vertrek U -j- 23 Terug U 100 Gereed voor volgende opdracht U 160 Hoewel tijdverlies moet worden voorkomen, tusschenschakels dus z.v.m. moeten worden vermeden, is vergaande decentralisatie, bijv. door 1 of meer afdn. ter beschikking te stellen van den cdt. van een vooruitsnellend det. strijdig met de économie des forces. Alle aanvragen behooren te loopen via den task force commander, alle opdrachten uit te gaan van den in hetzelfde stkwt. verblijvenden air force commander. Belangrijke versnelling valt echter te bereiken door indeeling over en weer van ber.offn., van de lustrkrn. bij de grondtroepen, waarmede de vlgn. moeten samenwerken, en van offn. van de grondtrpn. bij de lustrkrn., die te hunnen behoeve optreden. In aansluiting hierop bericht Cav. J. '41/V dat in de V.S. 5 Air Support Commands zijn ingesteld. De nrs. 1 t/m 4 staan onder controle van de gelijk genummerde Air Forces en werken samen met het le t/m 4e Field Army (zie I.M.T. '41/4, blz. 418) nr. 5, onder controle van Air Force Cooperation Command, is bestemd voor samenwerking met de Armored Force. De 5 Commands bestaan elk uit wg.ballons en wg.vlgn., lt. bws., dbws., transport-, foto- en zweefvlgn. Luit. t.z. 2e kl. de Vos van Steenwijk begint zijn artikel Torpedovliegtuigen (Zeemacht, Oct. '41) met een overzicht van den ontwikkelingsgang van deze toestellen. Daaruit blijkt, dat de land-t.vlgn. steeds wiel-vlgn., de wal-t.vlgn. daarentegen afwisselend wiel- en watervlgn. zijn geweest. Thans gebruikt men algemeen wieltoestellen. Enkele van de voornaamste regelen voor het tactisch gebruik van de t.vlgn. in beschouwing nemend, merkt S. op, dat allereerst, als bij alle luchtoperaties, de verrassing van beslissenden invloed is. Dit geldt speciaal voor den dag- aanval op schepen, die in de nabijheid van eigen kust of vliegdekschip stoomen, doch evenzeer voor aanvallen op schepen in een haven. Des nachts is het gevaar van tegenstand betrekkelijk gering, waardoor de verrassing dan van minder belang is, hoewel zij het in actie komen van luchtafweer geschut kan vertragen (Tarente). Daar het t.vlg. op geringe hoogte vliegt, is, wanneer zich bij het doel vij. vlgn. bevinden, de verrassing voor het t.vlg. van veel grooter beteekenis dan voor „hor." bws. De lanceerpositie van het t.vlg. ligt op een afstand van 800-4000 m en op een hoogte van 5-30 m, terwijl het uiteraard gunstig is, het doel z.v.m. dwars te zien. Hoe kleiner de afstand, des te grooter de trefkans, doch ook de kans op vernietiging van het t.vlg. De max. afstand is gelijk aan het max. bereik van de huidige vlg.torpedo's, terwijl het min. afhankelijk is van den graad van werkzaamheid van het afweervuur. De hoogte luistert zeer nauwkeurig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 78