1245 Is zij te gering, dan zal het door de torpedo opgespatte water het vlg. kunnen beschadigen. Indien zij te groot is, kan de torpedo breken of in den grond schieten. Bovendien moet de torpedo het water onder een bepaalden hoek treffen daarom moet het lanceerende vlg. nauwkeurig hor. worden gehouden. De vliegsnelheid zal veelal moeten worden verminderd. Ook de wind kan den aanvalsrun beïnvloeden, zoodat het voor zuiver richten van voor deel is, zonder drift te werken, dus met wind of mee of tegen aan te vallen. Zoodra de torpedo is gelanceerd, zal het vlg. trachten, zich zoo snel mogelijk met slingerkoersen te verwijderen. Het spreekt vanzelf dat men zal nastreven, met eenige t.vlgn. tegelijk aan te vallen de vijand moet dan zijn vuur verdeelen, zijn ontwijkmanoeuvres verliezen dan hun waarde. De vlgn. kunnen den aanvalsrun dan gesplitst of in een rechtlijnige formatie uitvoeren. Het leggen van nevels om aanvallende t.vlgn. wordt, v.z.v. bekend, niet toegepast. Wel zijn gevallen bekend, dat het doel zich zelf innevelde. De torpedoaanval heeft meer uitwerking op een oorlogsschip dan de bom aanval omdat hij het schip op een onbeschermde plaats en onder de waterlijn treft. Daarna volgt een aan Vliegwereld, 22-5-41 ontleende beschrijving van een torpedoaanval en tot slot een opsomming van in dezen oorlog uitgevoerde succesvolle aanvallen. Zooals bekend wordt elk vlg.type in Eng. met een eigen naam aangeduid, in Am. met een combinatie van letters en cijfers, waaruit het type en in vele gevallen tevens de fabriek direct valt af te leiden. De grondslag voor de aanduiding vormen volgens C. A. J. '41 /III de volgende hoofdletters A attack, F photographic, PB pursuit biplace, AT training, advanced, FM fighter multiplace, PT training, primary, B bombardment, G autogiro, R rotary wing. BT training, basic, O observation, C cargo (transport), P pursuit, Daarnaast hebben wij in Am. tijdschriften nog de letters DB dive bom ber, PB patrolbomber en SB scout bomber aangetroffen en F fighter instede van photographic. Vóór deze letters kunnen nog voorkomenX experimenteel, Y proefmodel of Z verouderd. De lettergroep wordt gevolgd door een cij fer, het model-nr. van het toestel. Ondergaat dit model ondergeschikte wij zigingen, dan zet men achter het nr. een A, vervolgens een B enz. Worden belangrijke wijzigingen aangebracht, dan verandert men het nr. De achter de aldus verkregen combinatie geplaatste letters en c.q. cijfers hebben betrekking op de fabriek c.q. het fabriekstypennummer hierin is bijv. C Curtiss, D Douglas. Een enkel voorbeeld. XSB2C1 beteekent nu experimenteele scout bomber model nummer 2 van de Curtiss fabriek, fabriekstype nummer 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 79