Daarom wordt Oahoe in dat opzicht niet geheel ten onrechte wel eens sterker geacht dan Gibraltar. Uiteraard beschikt Pearl Harbour over de noodige inrichtingen, als droogdokken, reparatie-werkplaatsen, voedsel-, munitie- en brandstof-magazijnen, welke deze basis geschikt maken voor het opnemen van een slagvloot. Wat de verpleging van den mensch betreft moet worden opgemerkt, dat de eilanden onvoldoende levensmiddelen voortbrengen om zee-, land- en luchtstrijdkrach ten, alsmede de burgerbevolking te voeden. Proeven zijn genomen met snelgroeiende gewassen, welke reeds na korten tijd kunnen worden geoogst. Overigens zal voedsel van het Amerikaansche vasteland moeten worden aangevoerd, hetgeen niet zoo bezwaar lijk is, aangezien de vloot zeker in staat zal zijn, de aanvoerlijn open te houden. Indien mag worden aangenomen, dat Hawaii practisch onaan tastbaar is voor eiken aanval van buiten, blijft als zwak punt in de verdediging de kwetsbaarheid tegen een aanval ,,van binnen". De kern van het probleem vormen de 155.000 Japanners, waarvan rond 40.000 geboren Japanners zijn en de rest Amerikaansch staatsburger is in eerste en tweede generatie. De op Hawaii gebo ren kinderen van geïmmigreerde Japanners worden automatisch Amerikaansche staatsburgers, zoodat de tweede en derde gene ratie Hawaii-Japanners dien status bezitten. De Japansche wet beschouwt hen echter als Japansche burgers, waardoor zij bij het bezoeken van het stamland aan militairen dienstplicht zijn onderworpen. Dit geldt uiteraard niet voor hen, die afstand heb ben gedaan van het Japansche burgerschap, doch zulks vereischt een ingewikkelde procedure, waaraan slechts weinig Hawaii- Japanners zich hebben onderworpen. De Hawaii-Japanners zijn langer en breeder van gestalte dan de „totok"-Japanner, hetgeen in hoofdzaak aan de betere, geva rieerde voeding dient te worden toegeschreven. Zeden en gewoon ten zijn Japansch de banden met Japan zijn zeer nauw. De Ha- waii-Japanner leest Japansche kranten en tijdschriften, welke in Japan worden uitgegeven, schrijft in op Japansche oorlogsleenin- gen en spreekt over de Japansche weermacht als „onze weer macht". De rond 50.000 Japansche kinderen bezoeken des mor gens Amerikaansche, doch gaan des middags naar Japansche scholen, waar het aankweeken van een diepe vereering voor den Keizer ongetwijfeld een programmapunt zal zijn. Sommige wijken van de hoofdstad Honoloeloe zien er geheel Japansch uit, terwijl de Hawaiische militie een groot contingent Japanners omvat. De Opleiding tot reserve-officier geschiedt in de „McKinley High School", plaatselijk bekend als de „Tokyo University" Hawaii-Japanners zijn niet alleen in het leger opgenomen, doch bekleeden ook belangrijke functies in defensie-inrichtingen. De marine is voorzichtiger en geeft zich niet de moeite, den schijn op te houden van het aannemen van een liberale houding. Op de 1173

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 7