1247 Na een schampere opmerking te hebben geplaatst over de zoogenaamde „wijsheid", dat het Japansche „incident" geregeld kan worden na een over winning in Europa en dat Tokyo niet de kans mag worden gegeven de demo cratieën in werkelijke vijandelijkheden te wikkelen, gaat Kiralfy voort De Japanners hebben reeds lang getoond dat zij niet willen vechten. Hun Europeesche bondgenoot wil klaarblijkelijk dat zij het vuur niet zullen ope nen, zoolang de Duitsche plannen beter bereikt kunnen worden door de soort van oorlog, welke Tokyo thans aan de zijde der nazi's voert. Napoleon heeft nimmer gewild dat zijn vijanden de „kleine massa's" zou den aanvallen. Hij wilde slechts dat deze vijanden op hun plaatsen werden vastgehouden, zoodat hij hen achtereenvolgens afzonderlijk kon vernietigen. Het is klaarblijkelijk Duitschland's wensch dat de zaken in het Verre Oosten onopgelost blijven, totdat het er in geslaagd is Engeland en Rusland te ver slaan. Indien de Japansche artillerie in actie komt tegen Rusische, Britsche en Amerikaansche posities, dan zal dat het bewijs zijn dat snelle ontwikkelin gen in Europa hebben plaats gehad, of het is het teeken dat dergelijke ont wikkelingen op het punt staan plaats te hebben ontwikkelingen van dusdanigen aard, dat Japan de garantie heeft geen gevaarlijken tegenstand meer te zullen ontmoeten. Een dergelijke ontwikkeling zou de werkelijke of spoedig te verwachten ineenstorting van het Roode Leger zijn. Maar de sleutel tot de geheele situatie ligt in hetgeen gebeurt in afwach ting van een dergelijke ontwikkeling en de wijze, waarop de Japanners voortgaan het totalitaire belang te dienen door marine-, militaire en lucht strijdkrachten, welke tegen Duitschland gebruikt hadden moeten worden, in den Pacific tot werkeloosheid te dwingen. Dit streven der Japanners is met zooveel succes bekroond door de vredelievendheid der democratische ideologieën, inclusief de krachtige gelofte dat zij nimmer het initiatief zullen nemen tot oorlogshandelingen. Het grootste deel van de vloot der Vereenigde Staten bevindt zich in den Pacific, alleen omdat daarin ook een krachtige Japansche marine aanwezig is, terwijl de overzeesche gebieden der democratieën in den Pacific tot de tanden gewapend zijn met materialen en wapens, welke elders zoo hard noodig zijn. Objectief bekeken heeft het anti-as-front slechts één doelde nederlaag van den voornaamsten tegenstander, Duitschland. Dit kan zeker niet bereikt worden in de rijstvelden van China, Indo-China en Thailand, in de moerassen van Malaka, of tusschen de bergen van Java. De overwinning kan slechts behaald worden in Europa. Totdat voldoende krachtige legers verzameld kunnen worden voor dit doel moeten vitale gebieden tegen den Duitschen opmarsch worden beschermd, in het bijzonder de gebieden rond de Middel- landsche Zee en in het Nabije en Midden-Oosten. De schrijver gaat dan verder met er op te wijzen dat een verslechtering van den toestand in Europa en in den Atlantischen Oceaan de verplaatsing van Amerikaansche strijdkrachten van den Pacific naar den Atlantischen Oceaan noodzakelijk maakt, doch dat deze verplaatsingen aan grenzen ge bonden zijn, daar de beheersching van den Pacific nimmer aan de democra tieën mag ontglippen, aangezien Japan van een dergelijken toestand aan stonds gebruik zou weten te maken. Vervolgens wijst Kiralfy er op dat de betrekkelijk kleine Japansche vloot kans heeft gezien een groot deel van de Amerikaansche, Britsche en Nederlandsche vloot vast te houden, zoodat zij haar oorlogstaak (tegen Duitschland) niet kan uitoefenen. En zulk een Na poleontisch succes heeft de Japanners niet één schip en niet één man gekost. Indien Tokyo getracht zou hebben hetzelfde resultaat te bereiken door middel van directe methoden, dan zou Duitschland's partner in het Verre Oosten reeds lang geleden van het schaakbord van dezen oorlog zijn verdwenen. Indien door omstandigheden de democratische mogendheden gedwongen zouden zijn groote maritieme strijdkrachten uit den Pacific weg te trekken, dan zou Japan een schoone gelegenheid krijgen. De anti-as-groep zou dan het evenwicht in dit deel der wereld moeten herstellen door middel van

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 81