1249 dezen bedreigingen het hoofd wil bieden met behulp van de verdedigers der democratische belangen in Oost-Azië, dan zouden deze gebieden open liggen voor allerlei agressieve ondernemingen. Maar zoodra Japan's „kleine massa" zijn doel bereikt heeft en de Duit- schers aan de overwinning heeft geholpen, dan zal de situatie zich in den Pacific wijzigen ten gunste van de Japanners. In een laatste poging der democratieën om gebieden van grootere beteekenis dan Zuid Oost-Azië te behouden, zou dit deel der wereld wel eens op zoodanige wijze kunnen wor den ontbloot van verdedigers dat zij een gemakkelijke prooi vormen voor de Japanners. Kiralfy eindigt zijn artikel met de opmerking dat Japan betrokken is in een werkelijken oorlog, doch op een wijze, welke vooral zoo gevaarlijk is voor zijn tegenstanders, omdat het niet de manier van oorlogvoeren volgt, welke dwingt tot een reactie, waarmede hieraan op afdoende wijze een einde kan worden gemaakt namelijk oorlog OLIEPROBLEMEN IN OORLOGSTIJD. Aan het door den gep. Kap. ter Zee Coster over deze brandende problemen in het jongste nummer van Zeemacht gewijde artikel ontleenen wij het volgende. Inleiding. Het verloop van den tegenwoordigen oorlog wordt sterk beïnvloed door aan de ééne zijde het verlangen, zich in het bezit te stellen van olie- produceerende centra, aan de andere zijde het besluit van de tegen-partij, zulks te beletten. Zooals hieronder nader zal worden toegelicht, is het Duitsche Balkan- avontuur in hoofdzaak een poging tot de verkrijging van en het bezetten der toegangen tot de Roemeensche olievelden, evenals het Russische avontuur sterk beïnvloed wordt door den wensch, de beschikking te verkrijgen over de olie-productie van den Kaukasus. De Britsche actie tegen Irak en later de Britsch-Russische actie tegen Iran waren noodig om de olie-productie van die landen veilig te stellen voor de Geallieerden en om te voorkomen, dat deze in handen van den tegenstander zou geraken. Het lijkt voorts waarschijnlijk, dat ook de door de Duitschers bij voorkeur gekozen vorm der huidige oorlogsvoering, de z.g. blitzkrieg, samenhangt met de noodzakelijke zuinigheid in het verbruik van olie-producten. Immers, olie is in den tegenwoordigen oorlog niet alleen een levensbehoefte voor de vloot, maar in nog grooter mate ook voor de luchtmacht en voor de gemotoriseerde legers. Gedurende een blitzkrieg is uiteraard het verbruik van olie-producten enorm, maar de korte duur van den blitzkrieg maakt, dat de verovering van Polen, Denemarken, Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, Joego slavië en Griekenland niet meer olie kostte, dan de Vereenigde Staten in 4 dagen produceerden. Is de olie-situatie voor de as-mogendheden door de blokkade moeilijk, ook voor hare tegenstanders brengt deze situatie moeilijkheden mede. Enge land moest, zoodra de weg door het Suez-kanaal en de Middellandsche Zee vervangen moest worden door de route om de Kaap de Goede Hoop, zijn bevoorrading wijzigen en olie gaan betrekken uit de Caraibische Zee. Dit bleek per slot alleen mogelijk, nadat 50 Amerikaansche tankers ter beschik king gesteld waren om de benoodigde olie van de Caraibische Zee naar de Amerikaansche en Canadeesche Noord-Atlantische havens te vervoeren, van waar Britsche en Geallieerde tankers deze olie dan naar Engelands Westkust doorvoerden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 83