1254 motorgondels bevinden. De rompneus bestaat zoo goed als geheel uit plexiglas en biedt daardoor een buitengewoon goed zicht, zoowel voor den vlieger als voor den waarnemer aan den bommenrichtkijker. Het neuswiel verdwijnt naar achteren toe in den romp en is ten opzichte van het eerste prototype, de NA-40, bij de latere uitvoering, de NA-40A, aanmerkelijk hooger geplaatst. Achter in den romp bevindt zich een machine- geweerpost, die ons aan de Fokker T-5 doet denken. De staartvlakken zijn geheel vrijdragend. De dubbele kielvlakken zijn als eindschijven aan het stabilo bevestigd. Stabilo en kielvlakken zijn geheel in metaal uitgevoerd. Ook de huid bestaat uit alclad plaat. Hoogte- en richtingsroeren daarentegen bestaan uit een licht metalen geraamte, dat met doek is bekleed. De vleugel is ook in licht metaal uitgevoerd, waarbij de huid als dragende factor^ in de constructie is medegerekend. De vleugeltanks zijn z.g. „integral tanks", d.w.z. zij maken deel uit van de vleugelconstructie en zijn dus geen uitneembare benzinehouders. Bepaalde cellen in den vleugel zijn vloeistof dicht geklonken en vormen de benzinetanks. Deze constructie brengt behalve een groote gewichtsbesparing ook mee, dat lekvrij maken van de tanks op eenvoudige wijze kan geschieden. Vanzelfsprekend worden bij dezen bom menwerper dan ook alle tanks zelfdichtend uitgevoerd. Hoewel het neuswiel in Indië reeds vertegenwoordigd is in de DC-5, waarmede de K.N.I.L.M. een uitgebreide ervaring heeft opgedaan, is de NA-40A toch het eerste militaire toestel hier te lande, dat met deze con structie is uitgerust. De nadruk dient te worden gelegd op de militaire waarde van het neus wiel als de bommenwerper voor nachtoperaties wordt gebruikt. De Ame- rikaansche bommenwerpers, die op het oogenblik aan Engeland worden ge leverd, hebben overwegend neuswielen men denke aan de Glenn Martin B-26, de „Marauder", de Douglas DB-7 „Boston" en de Consolidated B-24 „Liberator". De Douglas Boston met neuswiel is in Engeland omgewerkt tot een spe- cialen nachtjager, de „Havoc" een van de redenen, waarom dit toestel is gekozen, vormt het neuswiel, dat de veiligheid bij nachtlandingen aanmer kelijk verhoogt. Het over den kop slaan bij een eventueele misrekening in de landing is bijna uitgesloten, terwijl onmiddellijk na het neerzetten krachtig kan worden geremd, indien de omstandigheden zulks noodig maken. De North American-bommenwerper heeft een neuswiel dat gemonteerd is aan een zoogenaamde „halve vork". Deze constructie biedt groote voordeelen bij het onderhoud, daar het verwisselen van de wielen zeer eenvoudig is. Bovendien kan men met een halve vork de totale breedte van wiel met vork kleiner houden dan bij de gebruikelijke constructie, wat bij het intrek ken in den romp weer een ruimtebesparing beteekent. De NA-40A is met zeer zware motoren uitgerust, n.l. de Wright-Cyclone- GR2600-A5B. Dit is één van de 14 cylinder-dubbelster-Cyclones met twee sterren elk van 7 cylinders achter elkaar geplaatst. De motor is uitgerust met een schroefvertrager en een tweetraps-aanjager. Met den aanjager in de lage versnelling kan de motor tot 15000 meter hoogte 1350 pk afleveren, en wel bij 2300 toeren per minuut. Met den aan jager in de hooge versnelling worden op 3600 meter nog 1275 pk ontwik keld. De verhouding van het krukastoerental tot het toerental van den aan jager bedraagt in de lage versnelling 17.14 en in de hooge versnelling 110. Indien noodig, kan bij 2400 toeren per minuut in den start een uiterst ver mogen van 1600 pk worden ontwikkeld. Dit is een van de zwaarste serie motoren, die Amerika in het luchtgekoelde type bouwt. Als brandstof wordt benzine met een octaanwaarde van 95 tot 100 gebruikt. Het drooggewicht van den motor bedraagt 880 kg. De motor kan worden geleverd met een schroefvertraging van 3:2 of 169. De lengte van den completen motor bedraagt 157.69 cm en de diame ter 139.76 cm. Voor een dergelijk vermogen zijn de afmetingen dus wel bij—

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 88