vloot dient geen Hawaii-Japanner en in de marine-defensiegebie den wordt geen Japanner toegelaten. Toch hebben nog vele mari nevrouwen Japansch personeel (huisjongens, kamer- en keuken meiden), terwijl in vele café's en restaurants Japansche boys bedienen. Het is de vraag of de gesprekken wel altijd rekening houden met de toevallige aanwezigheid van dat personeel De bevelhebber te Hawaii zal er op moeten rekenen, dat in geval van een Japansch-Amerikaanschen oorlog ongeregeldheden zullen uitbreken en sabotage zal worden gepleegd. De regeering heeft reeds voorzorgsmaatregelen genomen door het oprichten van interneeringskampen. De capaciteit is niet bekend, doch afge scheiden daarvan blijft nog de moeilijkheid van het beoordeelen, wie van de 115.000 Amerikaansche Hawaii-Japanners loyaal is of niet, terwijl voorts niet over het hoofd mag worden gezien, dat vele Chineezen en Polynesiërs dagelijks met de Japanners om gaan. Deze en andere feiten zijn der Amerikaansche regeering uiteraard reeds geruimen tijd bekend, zoodat mag worden aan genomen, dat de beveiliging van het „inwendige front" van Hawaii en in het bijzonder dat van Oahoe door de bevoegde instanties critisch in beschouwing is genomen, als gevolg waarvan zonder twijfel afdoende maatregelen zijn of zullen worden ten uitvoer gelegd. Met Pearl Harbour als middelpunt kan een cirkel worden getrokken met een straal van 2500 zeemijlen, de actieradius van een moderne slagvloot. Op ieder punt binnen dezen cirkel kan de slagvloot met volledigen inzet van krachten den slag aanvaarden en na afloop daarvan terugstoomen naar het middelpuntieder punt van de cirkeloppervlakte ligt binnen „slagbereik" van de vloot. Nagenoeg alle Amerikaansche bases in den Pacific liggen binnen slagbereik van de op Pearl Harbour gestationneerde vloot slechts twee vallen daarbuiten, n.l. Guam en Cavite. Hieronder volgt eerst- een overzicht van de door de slagvloot gedekte steunpunten. Guam zal afzonderlijk en uitgebreider in beschouwing worden genomen. Voor Cavite zij verwezen naar I.M.T. 1940, Nr. 10. In het n. van den Pacific, in de Aleoeten-groep, ligt op het eiland Unalaska het steunpunt Dutch Harbour, 5400 km van Yoko hama verwijderd. Deze afstand is aanmerkelijk korter dan de 6300 km, die Pearl Harbour van Yokohama scheiden. De werkzaamheden om Dutch Harbour te maken tot een basis voor lichte bovenwaterschepen, onderzeebooten en vliegtuigen, worden in snel tempo voortgezet. De overige steunpunten in dit n. deel van den Pacific zijn Sitka, Kodiak en Kiska. De Aleoeten- keten is 1600 km langhet meest w. gelegen eiland is Attoe. De strategische beteekenis van deze eilandengroep is duidelijk, indien men bedenkt, dat Dutch Harbour op minder dan 2400 km 1174

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 8