1256 Een ander voordeel is ook de lagere onkosten, niet alleen voor de exploitatie van de machines, maar ook voor de opleiding van het personeel. Een ander voorbeeld van succesvol gebruik van een sportvliegtuig in den oorlog is het langzamerhand klassiek geworden verhaal van den Noorschen vlieger, die met een groen geschilderden Piper-Club, gedurende de Duitsche invasie in Noorwegen, schitterend werk heeft verricht. Terwijl op den grond en in de lucht de oorlog werd uitgestreden, vloog deze jongeman van stad tot stad en bracht de bevelen van zijn Koning over aan de diverse eenheden van het verspreide Noorsche leger. Terwijl de Mes- serschmitts en de Junkers de zon verduisterden en bij honderden boven zijn hoofd vlogen, vloog onze Noorman ongezien over de bosschen. Dikwijls werd hij achterna gezeten en altijd wist hij te ontsnappen door tusschen de boomen te gaan vliegen of een diep dal in te duiken. Meermalen ontsnapte hij aan achtervolging door op het een of andere weiland te lan den en zijn vliegtuig onder het struikgewas te verbergen Tenslotte stak hij met zijn machine naar Engeland over En nu heeft Amerika, bij de laatste legermanoeuvres, welke in Juni van dit jaar werden gehouden, op groote schaal proeven genomen, met lichte sportvliegtuigen Deze proeven werden officeel gehouden en bijgewoond door den Generalen Staf van het leger van de Vereenigde States. Uit betrouwbare bron vernamen wij, dat hooge officieren, die hun heele leven op den grond hebben geleefd, gereisd, gevochten en gestudeerd, enthousiast waren over de mogelijkheden van het lichte vliegtuig In de meeste gevallen konden zij zich niet realiseeren dat dit eenvoudige materieel in hun tactiek kon worden ingepast. Eén van de dingen, die de Amerikaansche generaals het meest troffen, en dat zijn juist de dingen, die iedere sportvlieger allang weet, is dat het lichte sportvliegtuig zoo prachtig kan manoeuvreeren, zoo laag en zoo lang zaam kan vliegen en zoo veilig kan landen en starten op elk stukje grond dat wat grooter is dan een achtertuintje Het moderne sportvliegtuig is sterk en licht, is gemakkelijk te hanteeren ook op den grond en daardoor gemakkelijk te verbergen. En wat misschen het voornaamste is, het kan vlakbij geparkeerd worden op het eerste het beste flinke weiland, voetbalveld of exercitieterrein, terwijl de echte vlieg tuigen van de luchtmacht mijlen ver weg zijn gestationneerd. Een van de vele voordeelen, die het lichte vliegtuig biedt, zijn de lage kosten. Een vloot sportvliegtuigen kost evenveel als één militair verkennings vliegtuig. Het lijkt een groot voordeel om inplaats van een handvol zwaar bewapende en van sterke motoren voorziene observatievliegtuigen eenige honderden lichte vliegtuigen te hebben. Sportvliegtuigen kunnen bij honderden tegelijk worden gebouwd en er zijn kanonnen, waarvan één schot evenveel kost als een sportvliegtuig. Trouwens, wat beteekent een paar duizend dollars in een oorlog Het voornaamste punt echter waar de voorstanders van het lichte sport vliegtuig steeds op hameren is het sportvliegtuig is een nieuw soort uitrus ting dat elk leger zal noodig hebben. Met andere woorden het sportvlieg tuig zal niets vervangen, maar komt er bij Het sportvliegtuig moet dan ook niet tot de luchtmacht behooren, maar zal een onderdeel van de infanterie moeten zijn, zooals fietsen en motorfietsen onderdeelen van het leger zijn. Zij moeten een integraal onderdeel worden van het moderne gemechaniseerde leger Dit geldt ook voor de vliegers en de waarnemers van deze vliegtuigen. Iedere infanterie-, artillerie- of tank-waarnemer weet, waar hij naar kijken moet als hij in de lucht zit. Ook weet hij wat hij dan moet doen, wie hij moet waarschuwen en hoe hij dat moet doen. De vliegers van deze vliegtuigen hoeven geen groot militair brevet te hebben Er zijn honderden sportvliegers in het bezit van geldige brevetten, die dit werk bijna onmiddellijk, in ieder geval na een korte training, kunnen

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 90