1257 doen. Honderden vliegers kunnen nog worden opgeleid. Menschen die te jong of te oud zijn of afgekeurd voor andere diensten, kunnen lichte vlieg tuigen besturen of leeren besturen Bij de afgeloopen Amerikaansche manoeuvres werd gebruik gemaakt van drie Aeronca-vliegtuigen, welke waren toegevoegd aan de 120ste Verken ningsbrigade. Piper had zes vliegtuigen gestuurd, die drie weken uitstekende diensten verrichtten bij het Tweede Leger, dat in de buurt van Tennessee bezig was. Deze machines waren uitgerust met de normale Continental motoren van 65 pk. Ze waren voor die gelegenheid uitgerust met radio-ontvang- en zend toestellen. Ze werden gebruikt voor de vuurleiding van de artillerie, voor liaisonwerk en koerierdiensten. Het belangrijkste werk dat de Pipers bij het Tweede Leger hebben verricht is de vuurleiding. Artillerie-officieren zaten op het passagiersstoeltje van de Piper-Clubs welke door sportvliegers werden gevlogen. Met zeer groote accuratesse werd door deze officieren het vuur van de kanonnen per radio-telefonie in de juiste richting gedirigeerd. Tijdens deze operaties gebruikten deze sportvliegtuigen een open plek in het bosch als basis, die slechts 250 meter lang was. Ondanks de omringende boomen en heuvels ondervonden de vliegers niet den minsten last bij het starten en landen van hun lichte vliegtuigen. Alles bijeen gebruikten deze vliegtuigen meer dan honderd verschillende plaatsen om te landen. Weilanden, wegen, zelfs een grasveld in een park werden gebruikt. Tegen het einde van de manoeuvres moesten de sportvliegtuigen de ver schillende eenheden van het Tweede Leger op de hoogte stellen van het feit, dat de „oorlog" was afgeloopen. Dit geschiedde met lichtkogels. Toen de kogels op waren, landde één van de Piper-vliegers in de buurt van het regiment dat hij moest waarschuwen, wandelde er heen, gaf zijn boodschap af en vloog weer weg. Een van de groote voordeelen van het sportvliegtuig is, dat de normale modellen kunnen worden gebruikt. Daardoor kunnen de fabrieken niet alleen in korten tijd het leger van de noodige machines voorzien, maar kan ook ieder in goeden staat verkeerend sportvliegtuig, eventueel met eigenaar worden opgevorderd. De eenige extra-uitrusting is een telefoniezender en -ontvanger. Tenslotte zal het leger de verschillende andere diensten die het lichte sportvliegtuig kan bewijzen, moeten probeeren. Een luchtinfanterie, bestaande uit honderden lichte vliegtuigen, is nog zoo'n gek idee niet. Zij zouden, laag over den grond vliegend, kleine brisant bommen kunnen strooien op vijandelijke troepen. Tegen een tankaanval zou dit misschien in samenwerking met het anti-tankgeschut, een schitterend wapen zijn Mogelijk is deze vliegende cavalerie een oplossing tegen het „tankprobleem", dat nog steeds niet opgelost is. Nog steeds zijn de massa- aanvallen met moderne tanks onweerstaanbaar. Tenslotte zijn er meer ideeën, die eerst onmogelijk leken, uitstekend uit voerbaar gebleken. Men denke maar eens aan de Duitsche luchtinfanterie per zweefvliegtuig, die zoo succesvol bij Kreta ageerde Drie jaar geleden had men iemand, die het daarover zou hebben, gek verklaard. Het is een goed teeken dat de Amerikaansche legerstaf interesse heeft in deze zaken. Laten wij hopen dat niet alleen in Amerika, maar ook elders, bijvoorbeeld hier in Indië, het initiatief zal worden genomen om het sport vliegtuig te laten toonen wat het kan. De sportvliegers willen maar al te graag meehelpen en het feit dat som migen hunner thans reeds met hun machine zijn gemobiliseerd, wijst er op dat ook in Indië de voordeelen van het lichte vliegtuig voor verbindings diensten erkend worden. Laat men op dezen weg voortgaan. Mogelijk zien wij dan de geboorte van een nieuw en belangrijk aspect in de verdediging van ons land

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 91