1265 actie zoover gereed te zijn, dat onmiddellijk zou kunnen worden toegeslagen, niet direct tegen de Vereenigde Staten natuurlijk, maar wel tegen b.v. Thailand. Het directe verzoek om inlichtingen door President Roosevelt inzake de Japansche militaire maatregelen in Indo-China hield hiermede nauw verband en op het nietszeggende antwoord, dat werd ontvangen, is de laatste stap van den Amerikaanschen Regeeringsleider gevolgd, het persoonlijk beroep op den Keizer van Japan. Uit de berichten, welke elkaar in de afgeloopen week hebben opgevolgd, en de vérstrekkende maatregelen waartoe zij zoowel bij ons in Nederlandsch- Indië, als in Australië en in Singapore en in Thailand aanleiding zijn geweest, is het uiteraard ook de Amerikaansche Regeering duidelijk geworden, dat in weerwil van alle besprekingen en van alle te Washington betoonde goodwill, de Japansche Regeering haar voorbereiding tot actie met kracht voortzette en de een of andere coup in Zuidwaartsche richting beraamde. Op den eersten December wees een eenigszins onduidelijk telegram hierop, dat melding maakte van een sterke Japansche vlootmacht, die onderweg zou zijn naar de Japansche mandaateilanden bij Borneo. Dit was natuurlijk een mystificatie, want de mandaateilanden liggen wel zeer ver van Borneo verwijderd. Uit de ontwikkelingen van de eerste week van deze maand valt echter af te leiden, dat het hier een tweeledige beweging kan hebben gegolden, namelijk eene, die werkelijk gaat in de richting van de mandaateilanden en die nog geen bijzondere beteekenis behoeft te hebben, hoewel zij Australië tot steeds verder strekkende voorzorgsmaatregelen noopte. Zij kan een flankbedreiging beteekenen, indien de Amerikaansche vloot tot daadwer kelijke hulp zou overgaan en naar het zuid-westelijk deel van den Pacific zou opstoomen, bij het voortzetten van de tweede beweging, die hetzij Thailand, hetzij Malaka, hetzij Nederlandsch-Indië zou kunnen bedreigen. De geruchten, dat een sterke Japansche vloot ook bij de door de Japanners bezette Spratneyeilanden zou zijn gesignaleerd, nadat deze zich tusschen Hainan en Formosa had geformeerd, werden eenige keeren tegengesproken, doch de berichten van Zondagochtend 7 December over de verdere maat regelen te Singapore maakten het duidelijk, dat het gevaar dreigend dichter bij kwam. In den loop van Zondagavond kwam daarvan dan ook de positieve beves tiging. Een officieel bericht uit Singapore meldde, dat Japansche vloot- eenheden, waaronder kruisers door de R.A.F. en door Catalinavliegbooten van de Britsche marine in den loop van Zondag zijn gesignaleerd, stoomend in noord-westelijke richting, na de kaap van Cambodja te zijn gepasseerd. Dit wijst dus op de mogelijkheid van een actie in de Golf van Siam, welke zich kan richten, hetzij tegen Bangkok, hetzij tegen de landengte van Kra, hetzij tegen beide tegelijk, waartoe de sterkte van de opstoomende vloot groot genoeg schijnt te zijn. Met een gelijktijdige actie te land en ter zee zou aldus Thailand en de Golf van Siam tot door Japan gecontroleerd gebied gemaakt worden, want dat Thailand oXIqqti zich met eenig succes tegen zulk een aanval zou kunnen verzetten, moet uitgesloten worden geacht. De groote vraag welke dus, nu de kaarten blijkbaar op het punt staan op tafel te worden gelegd, de geschiedenis der onmiddellijke toekomst van Oost-Azië beheerscht, is, wanneer Japan een halt zal worden toegeroepen en door wien buiten Thailand, dit in eerste instantie zal gebeuren. Door de Vereenigde Staten of door Engeland, of door beide tegelijkertijd. Hoewel juist wat Thailand betreft, de situatie het minst zeker is van alles, gelooven wij dat dit laatste gebeuren zal en waarschijnlijk reeds zal hebben plaats gevonden voor dit nummer van het tijdschrift verschijnt. Dat wil zeggen, dat de Vereenigde Staten, na zekerheid te hebben gekregen van de positief agressieve bedoelingen van Japan, waarschijnlijk zullen overgaan tot een verscherping van de economische maatregelen tegen Japan, misschien resulteerend in een algemeene maritieme blokkade van dit eilandenrijk, de

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 99