3. DE BETEEKENIS DER TRANSPORTMIDDELEN VOOR DE MOBILITEIT VAN HET LEGER door R. D. Snelheid van beweging is altijd onafscheidelijk verbonden ge weest met het gevecht; zij maakt daarvan zoowel in zijn een- voudigsten vorm, het tweegevecht, als in de grootste militaire ope raties een der belangrijkste factoren uit. Dat ook wij Neder landers de groote beteekenis van snelheid van actie hebben be grepen, moge o.m. blijken uit het gezegde de eerste klap is een daalder waard. Het zou daarom verkeerd zijn, te denken dat het woord „blitz krieg" een nieuw begrip inhoudt, hetwelk door de Duitschers zou zijn uitgedacht en in den huidigen oorlog als een onverwacht nieuw iets toepassing zou hebben gevonden. Wel hebben zij in dezen tweeden wereldoorlog den „blitz" tot een ongekenden graad van volmaaktheid opgevoerd, waardoor de factor snelheid nog sterker op den voorgrond is getreden en de waarde ervan tot een bijkans ongelimiteerd veelvoud van daalders is gestegen. De wijze waarop dit ten uitvoer werd gebracht was voor de meesten, ook voor insiders, een openbaring, althans een verrassing. Het is de motor geweest, zoowel op den grond als in de lucht, vooral door de samenwerking van beide vormen, die het uit gewerkt in het satanisch brein van den mof mogelijk heeft ge maakt, die snelheid mede te deelen aan de gemechaniseerde wapens en innig samen te smeden mèt die mechanisatie, m.a.w. de snelst denkbare verplaatsing van een tot het uiterst opgevoerde vuursnelheid. Het zal daarom voor een ieder wel zonder meer duidelijk zijn, van welk overwegend belang een goed wegenstelsel voor het grondleger is. De beweeglijkheid van het leger komt eerst volledig tot haar recht wanneer naast mogelijkheid tot opvoering van de snelheid van beweging goede wegen) ook soepelheid van verplaatsing, d.i. een groote bewegingsvrijheid uitgebreid net van wegen), aan wezig is. Voor operatieve verplaatsingen en voor het economische ver voer blijven de spoorwegen nog immer een zeer belangrijk aan deel houden in het transport over land. Dit feit gestaafd door 1181

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 15