9. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN 1234 Landsverdediging. In Air power and coast defence (A.O. '41/V) werpt luit.kol. Philips de vraag op, of de bommenwerper defensiewerken aan Amerika's kust niet overbodig heeft gemaakt. De havenvdd. is nooit bestemd geweest om een inval waar dan ook tegen te gaan en zij zou dat ook niet kunnen zij vindt haar bestaansreden dan ook elders. Maar de aan den wal gestationneerde bws. hebben Am. wel onaantastbaar gemaakt voor een inval overzee. Noorwegen is daarvan het bewijs. Hier traden de Britten op onder zeer gunstige omstandigheden vriend schappelijk gezinde bevolking, geen havenvdd. of vij. strkrn. op de landings- punten er was niets dat hen tegenhield voordat zij Nw. over een grooten afstand waren binnengerukt en de D. voorhoeden ontmoetten. Toch mislukte de „tegen-inval". Min. Churchill gaf de reden aanhevige, voortdurende bombardementen van de bases te Namsos en Aandalsnes beletten het landen van versterkingen en zelfs van art. voor de reeds gelande inf. En waarover beschikten de D. tenslotte Over de vliegvelden van Oslo en Stavanger, resp. 525 en 675 km van Namsos, 355 en 420 km van Aandalsnes, dus op tamelijk grooten afstand van die bases. Bovendien was de accommodatie van de 4 vermeesterde vliegvelden zeer gering, terwijl de daar gestationneerde toestellen ook nog dienden voor samenwerking met de grondstrkrn. Een ander voordeel voor de Britten was de korte afstand, dien hun exp. macht had af te leggen, terwijl het vliegbereik van de D. bws. zoo gering was, dat de schepen de gevaarlijke zone bij duisternis konden doorvaren en dus eerst in de havens onder bombardement kwamen te staan. Men moet voorzichtig zijn met het maken van gevolgtrekkingen uit een enkel geval. Maar, hier waren de voordeelen vrijwel alle aan de zijde van den aanvaller. In Amerika zal dat niet zoo zijnde Atl. Oceaan is 4800 km breed, het vertrek van de transport-vloot kan niet geheim blijven en de bws. kunnen tot op 1600 km van de kust optreden. Hoewel hun avn. in kracht zullen toenemen naarmate de vij. nadert, zal hij misschien niet zijn tegen te houden, doch zeker is, dat hij zware verliezen zal lijden. Maar geheel on denkbaar is het, dat hij daarna, voor het debarkement, nog dagenlang op ongeveer dezelfde plaats zal blijven liggen. Geen enkele cdt. zou dit op zijn verantwoording durven nemen. En wat is op dit alles de invloed van de havenvdd. Nul, zoo lang Am. bases bezit voor zijn vlgn. In hetgeen de Noorsche havenvdd. in den weg heeft gelegd aan den D. inval kan ook al geen argument worden gevonden vóór die defensiewerken de D. kwamen vrijwel zonder tegenstand de belangrijkste havens Oslo, Stavanger, Trondheim, Narvik binnen. (Maar dit is geen argument We weten maar al te goed, dat en waarom de vdd.werken weinig of geen tegen stand boden of konden bieden Ook bezaten de Noren vrijwel geen lustrkrn. Het tegendeel zou den D. inval zeker in de ver van D. verwijderde havens Trondheim en Narvik hebben belet en met succes de vermeestering van Oslo hebben kunnen tegengaan. Lustrkrn. bezitten nog een groot voordeel boven de vast aan haar plaats gebonden, niet verder dan de dracht van het geschut werkzame havenvdd. zij zijn snel verplaatsbaar en kunnen snel tegen een enkel punt concentree- ren. Al met al zijn er redenen genoeg om de havenvdd. te behouden, maar

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 68