10. UIT DE PERS. JAPAN'S HOUDING. De Indië Bode bracht een interessante samenvatting van Alex ander Kiralfy's artikel The grand strategy of Japan, verschenen in Asia van October j.l. Japan is zoo niet in het grootste, dan toch in één der grootste offensieven, welke de geschiedenis der menschheid gekend heeft, betrokken want het is een offensief met als prijs de wereld en als tegenstander de democratie. Een overzicht van hetgeen Tokyo gedaan heeft en nog doet, toont aan dat deze verklaring geen overdrijving inhoudt. Gedurende een aantal jaren en vooral tijdens de laatste maanden in steeds toenemende mate heeft het Aziatische lid van de As de verplaatsing naar het Verre Oosten veroor zaakt van mannen, schepen, vliegtuigen en materialen, welke elders tegen de agressors hadden moeten worden ingezet en de voortdurende afwezigheid van deze aanzienlijke strijdkrachten op het voornaamste oorlogstooneel zou wel eens kunnen leiden tot een beslissende overwinning der nazi's. Indien Duitschland den oorlog zou winnen, dan zou men zeker niet te ver gaan met te verklaren dat de nazi's dit net zoo zeer te danken hebben aan hun goede samenwerking met de Japansche regeering als aan hun tanks en duik bommenwerpers. In dit groote offensief zijn China en Siberië, Indo-China en Thailand slechts pionnen en het stilzwijgen of het dreunen der zware kanonnen is slechts een kwestie van zuiver academische beteekenis. Deze zelfde methode kan men terugvinden in de nijptangbeweging der nazi's, welke succes kan hebben door het feit dat de vijand zich gereed maakt zijn tegenstander overal te weerstaan, zich aldus nergens sterk genoeg makend. De belangrijkste tegenstanders in den huidigen oorlog zijn Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten aan de zijde der democratieën en Duitschland in de rij der totalitairen. Japan is slechts de „kleine massa" (small massin dezen historischen strijd, doch het is gewoonlijk de „kleine massa", die de overwinning brengthet kunnen een ondergeschikt leger en een kleine vloot zijn, die kunnen voorkomen dat vitale versterkingen tijdig het voor naamste slagveld bereiken op 't beslissende oogenblik. Men bedenke dat de belangrijkste successen door middel van flankaanvallen en aanvallen in den rug niet worden behaald door de hoofdmacht, doch door betrekkelijk kleine divisies. Waar de „kleine massa", een hoogst belangrijke strategische positie in neemt zal haar kracht vele malen vermenigvuldigd worden. Zoo is Japan's positie in Azië. Het kan tegelijkertijd alle verbindingen blokkeeren tusschen het oosten en westen, tusschen Amerika en Britsch-Indië dus feitelijk geheel Azië en Australië. In sommige begrijpelijke gevallen laat de vijand toe dat de „kleine massa" haar gang gaat, maar zeker niet in gevallen, waar zij groote schade kan aanrichten, zooals met Japan het geval is. Dit land is zeer gunstig gelegen om pressie uit te oefenen op punten, welke ver buiten de bedreiging der nazi's liggen, het een en ander ten behoeve van den Duitschen bondgenoot. Indien voldoende strijdkrachten aanwezig zijn kan de „kleine massa" natuurlijk onschadelijk gemaakt worden, maar het is duidelijk dat de demo cratieën niet voldoende reserves hebben voor dergelijke doelstellingen van den tweeden rang. 1246

Indisch Militair Tijdschrift | 1941 | | pagina 80