11 Almodern miracle. Organization of quartermaster replacement center. Fort Frances E. Warren, Wyoming. A suggestion for sales officers. Kelly, J. M. An examination of the strategic position of the British meat supply. Webbs, W. E. Quartermaster instruction in R. O. T. C. Earle, J. E. West Point cadets get motor convoy instruction. McAllister, G. Tokyo Gazette. June 1941 nr. 12. Japanese-Soviet neutrality pact. Early history of Japanese railways. Tokyo Gazette. July 1941 nr. 1. Early history of Japanese railways. Tokyo Gazette. August 1941. nr. 2. Cultural relations between Japan and China. Tightening exchange control. Documents concerning Japan-China collaboration. Tokyo Gazette. September 1941. nr. 3. A study on the birth-rate. Joint defence of French Indo-China. Reinforcing Japanese forces in French Indo-China. Counter measures against the freezing of Japanese assets. Tijdschrift voor Ind. Taal-, Land- en Volkenkunde, nr. 3. van 1941. Enkele historische en sociologische gegevens uit de Balische oorkonde. Goris, R. Wat is archaeologie Bernet Kempers, A. J. Een en ander over het tatoueeren bij de Mentaweiers. Beukering, J. A. v. Mythen en maatschappij in Boeol. Wouden, F. A. E. v. Tijdschrift voor Ind. Taal-, Land- en Volkenkunde, nr. 4 1941. Enkele Balische spelen. Swellengrebel, J. L. Beschrijving der kanonnen afkomstig uit Atjeh, thans in het Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis Bronbeek, Crucq, K. C. Het huwelijk bij de Bataks in Zuid-Angkola. Daulay, T. Zeemacht nr. 11 van 15 Juli 1941. De invloed van Europa op de politiek in het Verre Oosten. Ronde, F. S. W. de. De ondergang van H. M. S. Hood en de Bismarck. Bax, J. S. Selectie van militaire vliegers. Schuringa, A. E. Grepen uit Historie en traditie. Winston Churchill. Booy, A. F. de. Zuiver getij. Geuns, A. v. Enkele grepen uit de geschiedenis der kustverlichting. Dirks, Backer, F. C. Zeemacht nr. 12 van 15 Augustus 1941. Japan's Luchtmacht. Vos van Steenwijk, A. N. de. Het standbeeld van Admiraal de Ruyter. Winston Churchill. Booy, A. F. de. Zeemacht nr. 1. van 15 September 1941. De strijd op de verbindingen en de vlootbasis Soerabaja. Bussemaker, A. J. Winston Churchill. Booy, A. F. de 26 Ministers van Marine. Kretschmer de Wilde, C. J. M, Zeevaart onderwijs in Ned.-Ind. Iets over scheepscamouflage. Barendratt, S. G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 109