fig. 23. Bataljons-vaandel der halve Brigades (Regimenten) van het Departement van den Amstel der gewapende burgerwacht van de Bataafsche Republiek. Dit vaandel is vastgesteld op 13 Februari 1800, uitgereikt op 15 Juni 1800 en kwam geheel overeen met dat der Armee. wel, vóór den tocht naar Rusland, riep hij daarvan den „premier han de la garde nationale" op, om garnizoensdienst te doen in de voornaamste plaatsen van het Keizerrijk. En in het jaar 1813, na zijn terugkomst uit Moskou, vormde hij, uit de toen nog thuis geblevenen, eenige regimenten „grenadiers en jagers" voor den dienst in de arrondissementen. Wellicht zou deze man van hloed en ijzer daardoor toch nog de geheele schutterij voor zooverre ze valide was, op zijn wijze tot een volksleger hebben gemaakt, ware hij niet reeds zoo spoedig verjaagd. Koning Willem I, die veel meer van het Napoleontische werk moest behouden dan hem lief was, zette het vormen der land militie voort, en trachtte uit het overschot der schutterij een landstorm te maken, waarhij zich zeer ouderwetsche tooneelen voordeden, zooals o.a. eene bewapening met pieken als in de dagen van Rembrandt. In 1814 werd bij de schutterijwet de Duit- sche naam van landstorm weer met den oud-Hollandschen van schutterij verwisseld. Tegelijk werd een legerwet aangenomen, waarin officieel de vrijwilligers wel den voorrang hadden, doch waarbij inderdaad aan de burgermilitie voorgoed de hoofdrol werd toebedeeld. De militie deed de schutterij in de 19de eeuw kwijnen. In de meeste plaatsen verloor ze haar aanzienmen ging haar beschou wen als een last, die alleen bleef bestaan ten behoeve van de 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 17