Een rechte lijn voert tot de koningsstandaards van Groot-Brit- tannië met de wapenvelden van Engeland, Schotland en Ierland. Op gelijke wijze was de koningsstandaard van Sardinië bij het begin van de vorige eeuw gevormd. VORSTENVLAGGEN. Een rechte weg voert van de wapenbanieren naar de vorstelijke standaards. In den loop van de 19de eeuw en met de uitbreiding der vloten kwamen overal zulke vorstenvlaggen in zwang, die algemeen, hoewel op een dwaling berustend, als standaards wer den beschouwd. Door bijvoegen van getande randen dit voor alle landen onder Oostenrijkschen invloed kunnen er ook de nationale kleuren in worden betrokken. Het gebruik van een bijgevoegd teeken, soms kronen in meer of minder groot aantal, maakte het mogelijk, aan de personen van het regeerende huis rangsgewijs verschillende standaards toe te wijzen. Een fraaie ontwikkelingsreeks toont Brunswijk. Hertog Wilhelm, die sterk Oostenrijksch gezind was, omgaf zijn tentvlag' met den vermelden getanden rand, alhoewel in eigen kleuren. Zijn wapen staat in het midden, zooals ongeveer op persoonlijke standaards. De wederopleving van de heraldische kennis liet in het jaar 1914 een zeer mooien standaard ontstaan, die weer de traditie der oude banieren opnam. Tot dusver dienden de rijksheervlaggen ter aan duiding van de vorstelijke tent in de legerplaats, om te worden uitgestoken op het vorstelijk slot, of, en dan voor alles, om te worden gevoerd aan den hoofdmast van het schip, dat de vorst betrad. Als een nieuwe bestemming komt daar thans het voeren op automobielen bij. In de eerste helft van de vorige eeuw was het gebruikelijk, het volledige wapen in een wit, in dit geval tevens omrand veld te plaatsen. Eerst in de laatste tientallen jaren keerde men tot een voudiger vormen terug, zooals de tegenwoordige standaards van Italië, waarnaar ook de Egyptische zijn gemaakt. In republieken treden in de plaats van kronen meestal sterren, b.v. in de Vereenig- de Staten en Cuba. Niet vaak komt het voor, zooals in Denemar ken, Zweden en Finland, dat de nationale, respectievelijk oorlogs- vlag, te gronde is gelegd en van een bijteeken wordt voorzien. Naast de ontwikkeling uit een wapen, respectievelijk de natio nale vlag, blijft ook de mogelijkheid tot bijzondere combinaties van nationale teekens, zooals bij de Duitsche rijksheerstandaards sinds 1870. Wanneer de houder van een standaard geen saluut wenscht, moet hij dit te kennen geven. Dat kan b.v. door een in de plaats van den standaard komenden wimpel te voeren, wegens zijn vorm, breedwimpel genoemd. Een z.g. breedwimpel bezit ook onze Gouverneur-Generaal. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 19