KRUISVLAGGEN. Kruisvlaggen zijn als het ware "beeldvlaggen in hun eenvoudig- sten vorm. Op zich zelf is de keuze hij het geringe aantal der zes heraldische kleuren en met inachtneming van de regels voor de plaatsing der kleuren, dat n.l. de „kleuren" (zwart, rood, blauw, groen) niet onder elkaar maar aan de „metalen" (geel en wit) moeten grenzen, zeer beperkt. Frankrijk voerde witte en Engeland steeds roode kruisen. Het roode kruis op een wit veld geldt in de geheele middeleeuwen als het teeken van den ridder St. George en wordt zoo door Barcelona, Genua en Engeland gevoerd. Een van de oudste bekende kruisvlaggen is die van Marseille. Het meest gebruikt wordt het witte kruis op rood veld, zooals door Zwitserland Denemarken, Malta en Savoye toonen het met varia ties. Tegenwoordig zijn de bekendste kruisvlaggen de Scandinavische en, in bewuste navolging hierop, de Finsche en de Letlandsche. Bij Noorwegen en IJsland zien we, hoe door tweekleurigheid der kruisen, en bij de Dominicaansche Republiek, hoe door twee kleurigheid van de velden nieuwe variaties kunnen worden ge schapen. Een verdere, ,maar niet zeer vaak voorkomende kruisvorm is het schuinkruis, dat eigenlijk steeds duidt op den heiligen Andreas, die de schutspatroon van Rusland en van Schotland is. Uit de vereeniging van het Engelsche George- en het Schotsche Andreas kruis ontstond de Unie-vlag van Groot-Brittannië door kleur- wisseling schiep Peter de Groote de keizerlijk Russische handels- vlag. Bulgarije en Estland hebben dat nagevolgd. Beide landen verkregen daardoor nationaal-kleurige kruisvlaggen in drie kleuren. Twee staande kruisvlaggen te combineeren, namelijk de Savoy- sche en de Genueesche, heeft het Koninkrijk Sardinië in 1814. getracht. Niet onvermakelijk is een bepaling van 14 Mei 1802, dat aan vreemde, voor de vaart op Japan ingehuurde schepen geen vlag mocht worden verstrekt, waarin een kruis voorkwam (N.l. Pla- kaatboek). Dit werd bepaald op verzoek van de Japansche be dienden. Op die schepen moest steeds een Nederlander aanwezig zijn „om alle bedrog te eviteeren". In 1908 is onze Koninklijke standaard ook tot den kruisvorm teruggebracht. NATIONALE. KLEUREN. Een geheel nieuwe toestand ontstond door de Fransche Revo lutie. Een tot dusverre nauwelijks van aanzien geacht voorwerp, eigenlijk een mode-artikel, namelijk het tot omhoogbinden van een hoed dienend strikje, werd plotseling van groot politiek be- 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 20