fig. 24. Standaard van H. M. de Koningin. lang. Dit strikje, de kokarde, was meestal zwart of wit of in zoo genaamde livreikleuren gehouden. De eerste politiek belangrijke kokarde zou zijn ontstaan door dat Koning Lodewijk XVI van Frankrijk na de bestorming van de Bastille in Juli 1789, een militie-kokarde in de blauw-roode Parijsche stadskleuren op zijn witten hoedstrik zou hebben gesto ken. Met één slag werd dit teeken het symbool van nationale, dat heette toenmaals republikeinsche, gezindheid. De volgorde der kleuren was van zoo weinig belang, dat zij zelfs in de vlag nog onzeker was. Met de verbreiding van de ideeën der Fransche Revolutie in het laatst der 18de eeuw werd de driekleurigheid eenvoudig sym bool der democratie. Republieken ontstonden. Overal verschenen in de nieuwe staten verordeningen over de nieuwe kokarde en de nieuwe vlag. "Voor de kuststaten sprak het vanzelf, dat in die verordeningen de heraldische en zeemans-juiste volgorde van de door het zoogenaamde metaal te scheiden kleuren moest worden betracht, doch in de niet zeevarende landen stond men onbekend en onverschillig tegenover die regels. Zoo kwamen de kleuren van Zwitserland en Piemont tot stand. Daarentegen zijn de vlaggen van Cisalpinië, Ancona en Rome juist. In de Italiaansche Republiek en in Lucca werden door geschikte kleurverdeeling verder varianten geschapen. Napoleon, die zelf de republikeinsche driekleur bewaarde, zag zijn monarchale vazallen, zooals Etrurië weer tweekleurige vlaggen invoeren. De later onder inwerking van de Fransche denkbeelden ontstane staten als België en, voor 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 21