alles de vrijgevochten Spaansche overzeesche gewesten de Columbische landen, Venezuela, Nieuw-Granada, Mexico en Uruguay kozen ook een driekleur. Het grootste deel van de monarchale „wettige" staten hield, in tegenstelling met de republikeinsche, vast aan tweekleurige vlaggen. Geheel onafhankelijk hiervan is onze nationale vlag ontstaan. Zij is de oudste nationale vlag van de wereld en verscheidene buitenlandsche deskundigen ruimen in de vlaggenliteratuur voor haar een aparte plaats in. Zij toch was gedurende de onafhankelijkheidsoorlogen het teeken van Nederlandsche gezindheid en haar aanzien op de Hollandsche schepen heeft deze uitwerking gehad, dat zij alle staatkundige omwentelingen heeft overleefd. Duidelijk toonen de Boerenstaten in Zuid-Afrika hun Holland sche afkomstOranje-Vrijstaat nam het oranje in zijn naam en vlag en voegde in den bovenhoek tegen den stok een klein stuk met het rood-wit-blauw. De Transvaal bracht een verticale baan in de groene vrijheidskleur tegen de horizontale banen van het rood-wit- en blauw. In de tegenwoordige vlag van de Unie van Zuid-Afrika is het oranje-wit-blauw herleefd, terwijl in de witte baan in kruisvorm de Britsche-, Oranje-Vrijstaatsche- en Transvaalsche vlaggen zijn aangebracht. De oude Russische handélsvlag van het Czarenrijk (1699-1918) werd door Czaar Peter den Groote ingevoerd nadat hij in Holland den scheepsbouw had geleerd. Door wisseling van de kleuren in wit-blauw-rood is deze vlag van de beroemde Hollandsche drie kleur afgeleid. De Slavische volken buiten Rusland, voornamelijk de Slowaken en Slow enen, hebben deze kleuren overgenomen en zoo ontstonden door verdere kleurwisseling de nationale kleuren der Serven, Montenegrijnen en Kroaten de Bulgaren vervingen het blauw door de groene vrijheidskleur. De na den wereldoorlog 1914-1918 ont stane nieuwe staten Joegoslavië en Tsjechoslowakije stelden hun vlaggen weder samen uit Servische, Sloweensche en Slowaaksche kleuren. De Joegoslavische vlag werd blauw-wit-rood, zoodat men de Nederlandsche kleuren in omgekeerde volgorde terugziet. Tsjechoslowakije voegde het blauw in wigvorm aan de stokzijde tegen de wit-roode horizontale banen. OP ELKAAR GELIJKENDE VLAGGEN. Sedert Groot-Brittannië met Hannover in personeele unie was vereenigd en zelfs nog van de scheiding in 1837 tot de inlijving bij Pruisen in 1866 was de Hannoversche vlag aan de Engelsche gelijk, met het eenige onderscheid, dat het Hannoversche paard in het midden van den bovenhoek verscheen. Voor Hannover had 26

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 22