dit het nadeel, dat Hannovraansche koopvaardijschepen tijdens de Engelsche oorlogen (18de eeuw) werden lastig gevallen, doch het voordeel dat het in de Engelsche handelsverdragen werd be trokken en bescherming genoot door de Engelsche vloot. De Groothertog van Toscane, Frans Stephan, de gemaal van Maria Theresia, werd in 1745 keizer, voerde daarna in Toscane de keizerlijke vlag in. In de Oostenrijksche erflanden wilde men, om de Afrikaansche zeeroovers te misleiden, een haast gelijke vlag scheppen (zonder scepter en zwaard, andere kroon). Het verschil was zoo gering, dat de handelsintendant van het kust land in Triëst, die de vlaggen moest laten maken, dit niet bemerkte en ook de Oostenrijksche schepen met Toscaansche vlaggen uit rustte. De Hertog van Lucca was een neef van den Koning van Spanje, en de vlag van zijn Hertogdom onderscheidde zich van de Spaan- sche handelsvlag slechts doordat alle banen even breed waren. Keizer Joseph II voerde in Oostenrijk in 1786 een nieuwe, op de oud-Oostenrijksche kleuren gebaseerde vlag in, die tot 1918 gold. In Toscane regeerde in de 19de eeuw een Oostenrijksche Aartshertog als Groothertog. Hij veranderde slechts het meest noodzakelijke, het wapen. De vlag van de Maltezer ridders was gelijk aan de Deensche. Om Deensche schepen en Maltezer handelaars van elkaar te onder scheiden, werd hun bevolen, het naamcijfer van den Koning mid den in het kruis te zetten. Tegen het einde van de 18de eeuw voerde Spanje om een einde te maken aan de voortdurende verwisseling met gelijkende wapen- dragende witte vlaggen, de nieuwe geel en rood gestreepte handels- vlag in. Zelfs de Britsche en de Duitsche oorlogsvlaggen werden op grooten afstand verwisseldvandaar de verbreeding in 1903 van de zwarte strepen in de Duitsche oorlogsvlag. Toen de Vereenigde Staten, toen nog Nieuw-Engeland, zich van Engeland losmaakten, bootsten zij de vlag van de Britsch-Oost- Indische Compagnie na en vervingen den Engelschen bovenhoek door den Britschen. Korten tijd later voerden zij een eigen blauwen bovenhoek in, waarin zooveel sterren als de Unie staten heeft. Een vrijwel volledige overeenkomst toonen de vlaggen van Nederland en Luxemburg. De kleuren zijn van beide gelijk, het verschil zit alleen in de verhouding tusschen lengte en breedte. Deze bedraagt in de Nederlandsche vlag 2 3, in die van Luxemburg 4:5. WIJZIGINGEN VAN VLAGGEN. Tot 1661 voerden alle Fransche schepen geheel witte vlaggen, na dien tijd nog slechts de koninklijke. Handelsschepen moesten een bijgevoegd teeken voeren. In 1790 deed men een concessie 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 23