Na den val van het keizerrijk in China verdween de keizerlijke draak. De nieuwe nationale vlag, vroeger vlag der Jangtse- Provincies, is vijfkleurig omdat de Chineesche wijsbegeerte in het getal vijf de volkomenheid uitdrukt. Met de overwinning van de nationale partij in 1928 werd de oorlogsvlag van 1912 met hemel en zon nationale vlag. Zij was reeds sedert 1902 de natio- nalistenvlag. Toen de Russische Sovjetrepubliek in de Unie opging, werd haar onpractisch ontworpen marine vlag niet overgenomen. Waar om de Unie-oorlogsvlag in het jaar 1935 is gewijzigd, is niet bekend. Misschien zag zij er na omkeering der kleuren te veel uit als Japansche vlag. De nieuwe vlag vertoont de roode teekens in wit, boven de blauwe wereldzee zwevend (fig. 25b). REVOLUTIEVLAGGEN. Sedert het ontwaken van het nationaliteitsbewustzijn zijn de meeste vlaggen uit volksbewegingen ontstaan. Korten tijd voerden de Noord-Amerikanen, toen zij zich van Engeland scheidden, op talrijke vlaggen het beeld van de ratel slang met de waarschuwingTrap niet op mij (Fig. 25c) De vele revoluties, die Cuba heeft doorgemaakt, hadden onder verschillende vlaggenteekens plaats. De vlag van den opstand tegen Spanje omstreeks 1900 is heden nationale vlag. Daarnaast echter voeren de openbare lichamen ter herinnering aan de revolutie van 1933 een vijfkleurige vlag en de oorlogsschepen aan den boegspriet de vlag der republiek van 1868-1878. Portorico heeft den z.g. vrijmetselaarsdriehoek met omgekeerde kleuren, tot zijn vlag gekozen. Dezelfde kleuren in andere samenstelling, ook met den ge noemden driehoek, toont de vlag der Philippijnen. In Amerikaansche burgeroorlogen hebben de Zuidelijke Staten de gebruikelijke sterren der U.S.A. niet willen opgeven en na elkaar vier verschillende vlaggen gehad, daar de verschillen met die der Noordelijke Staten steeds nog niet duidelijk genoeg waren. Het verval van het Russische Rijk bracht voor verscheidene naties deels voortdurende, deels voorbijgaande zelfstandigheid. Tot de laatst bedoelde behooren Armenië, Georgië en Oekraïne, wier vlaggen eerst na afkondiging der zelfstandigheid zijn ont worpen. Bij Finland en Estland stonden tenminste de kleuren reeds vast, terwijl Letland en Litauen hun vlaggen geheel nieuw moesten scheppen. Door vereeniging der drie partijkleuren ontstond de Iersche vlag. De kleuren der Italiaansche eenheidsbeweging groen-wit-rood moest de koning van Napels in 1848 als rand van zijn witte vlag toestaan en in den zomer van 1860 zelfs als grondkleuren aan nemen. In den winter van hetzelfde jaar viel zijn troonzijn 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 25