gebruik van vet, het lichaam minder anti-beri-beri vitamine of Vitamine Bi noodig heeft (de z.g. Bi sparende werking van vet). Bij vergelijking met menu's van legers uit koudere streken, nl. Engeland met 136 gram, Canada met 118 gram, Frankrijk met 98 gram, Vereenigde Staten met 174 gram en Duitschland met 105 gram, blijken al deze hoeveelheden hooger te zijn dan de door ons besprokene. Toch neemt dit niet weg, dat voor de tropen met een hoeveelheid van 84 gram vet, die tevens 20% van de calorieën levert, zeker kan worden volstaan. Deze hoeveelheid is bovendien nog groot genoeg om een ook voor Europeeschen smaak aantrekkelijke toebereiding van het voedsel te garandeeren. 4. De hoeveelheid koolhydraat. Daar vet en koolhydraat de brandstof voor het lichaam leveren en dè echte leveranciers van calorieën zijn, behoeft hierover na hetgeen onder 1 en 3 werd medegedeeld, niet veel meer te worden gezegd. Een gemiddelde hoeveelheid van 624 gram koolhydraat, die 65% van de calorieën levert, is trouwens uitstekend. 5. De hoeveelheid. Vitamine A. Onder normale omstandighe den waarborgt voor rustig levende menschen een hoeveelheid van 25 I.E. Vitamine A per kg lichaamsgewicht een bevredigende voorziening met dit vitamine. Op grond van deze norm zou men dus per man per dag noodig hebben 60 X 25 I.E. 1500 I.E. Het blijft echter een open vraag of deze hoeveelheid voor ons doel wel geheel voldoende mag worden geacht en wel op grond van de volgende overwegingen a. Bij groote lichamelijke inspanning wordt de behoefte aan vitamines aanmerkelijk vergroot. In welke verhouding deze toename plaats heeft, is niet bekend. De Volkenbondscommis sie gaf daarom een zeer ruime speling in de behoefte-norm en bepaalde deze op 2000 4000 I.E. Vitamine A per man per dag. b. Van verschillende zijden is er de nadruk op gelegd, dat zoo veel mogelijk moet worden vastgehouden aan een onderling evenwicht tusschen de toegevoerde hoeveelheden der ver schillende vitamines, omdat bij verbreking van dat even wicht, zelfs bij voldoenden toevoer een relatief tekort zou kunnen ontstaan. c. Wanneer men bedenkt, welke functie de diverse vitamines in ons lichaam vervullen, en daartegenover stelt, dat een actie te velde het uiterste van de manschappen vergt, dan spreekt het vanzelf, dat niet met een voorziening met voldoende vita mines kan worden volstaan, maar dat in dat geval een opti male voorziening een dwingende eisch is. Met deze drie overwegingen als basis de door de 8 rantsoenen geleverde gemiddelde hoeveelheid van 2722 I.E. Vitamine A cri- tisch beschouwend, kan daarvan niet worden verklaard dat zij geheel voldoet aan de Volkenbondsnorm en evenmin te allen 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 4