Een tweede methode is, de bom vertraging te geven. Zij springt dan 6 seconden na het raken van den grond. In dien tijd is het vliegtuig huiten haar werkingssfeer gekomen. Men heeft echter hierbij het bezwaar van het opstuiten en verder rollen van de bom. Zij springt soms 100 m voorbij het eerste aanrakingspunt met den grond. Bestrijding. a. De bomaanval in scheervlucht op vaste objecten zal uitzonde ring zijn (geringe eindsnelheid, geringe indringing, geen mijn- werking) b. Elke aanvliegrichting, mits met een gezichtsveld ter grootte van den afwerpafstand, is mogelijk. c. De verdediger moet bedacht zijn op volkomen verrassing door absorptie en verticale terugkaatsing van het geluid door be groeiing enz., gepaard gaande met bedriegelijke terugkaatsing indien het vliegtuig dichtbij is. d. Zeer snel richten en vuren is noodzakelijk. e. Opstellen van de stukken binnen den afwerpkring of in het object. f. De aanval in scheervlucht op een marschcolonne in de lengte richting van den weg is het meest te vreezen. De afweerwapens zullen in dit geval dus voornamelijk met die richting rekening dienen te houden. 4. De bomaanval in duikvlucht. De trefkans van een in horizontale vlucht afgeworpen bom is klein, terwijl haar eindsnelheid vaak te gering is om in te dringen in weerstandbiedende doelen. Om deze bezwaren te overwinnen, past men den bomaanval in duikvlucht toe. De vlieger richt met het vliegtuig, vliegt onder een hoek van 60 tot 70 graden recht op het doel af en laat op het gewenschte moment de bom los. De trefkans en ook de eindsnelheid van de bom is aanmerkelijk grooter dan bij een aanval in horizontale vlucht. Door den duik krijgt de bom een V0 van 800 km en meer per uur, met als gevolg indringing en groote mijnwerking. Deze wijze van aanvallen kan zeer stoutmoedig worden uitge voerd de vóór hem geplaatste motor dekt den vlieger tegen tref fers van mitrailleurkogels. Het spreekt vanzelf, dat aan toestel en personeel bijzondere eischen moeten worden gesteld. Voor het personeel gelden hoog ere dan de normale keuringseisehen. Het materieel wordt onder scheiden in jachtvliegtuigen en duikbommenwerpers, de eerste met geringen bommenlast. De toestellen moeten in staat zijn, ook zonder dat de bom is afgeworpen, weer uit den duik te komen. De uitvoe ring van het duikbombardement vond ik als volgt beschreven 57

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 53