10. Gedurende den korten tijd, waarin de aanval verloopt, moeten de vliegtuigen in een dichten bundel van projectielen worden opgevangen, 11. Afweer van aanvallende vliegtuigen is een kwestie van zenu wen, kalmte, rust en ijzeren discipline. 12. Mitrailleurs en karabijn-mitrailleurs zijn de eigenlijke spil len voor afweerde 12.7 beschermt den troep bij het door schrijden van défilé's, enz. Taak 12.7 Het bestrijden van vliegtuigen èn vechtwagens. Ik wil even stilstaan bij deze tweeledige taak, die zoo vaak aan het peloton 12.7 wordt gegeven. De opstelling voor luchtafweer is een open stelling (b.v. een put) het schootsveld moet naar alle zijden zoo groot mogelijk zijn. Pantserafweer vereischt echter gedekte opstelling, klein schoots veld wegens beperkte uitwerking van het projectiel. Bij de tweeledige taak bestaat de kans, dat ter wille van de mogelijkheid om als pantserafweermiddel op te treden, niet de voor luchtafweer meest geëigende opstelling wordt gekozen. Wie bepaalt, welk doel bij gelijktijdig verschijnen onder vuur zal worden genomen, het vliegtuig dat de 12.7 mitrailleert, of de vechtwagen, die den commandopost door overrijding tracht te veronzijdigen Soms wil men zelfs zoover gaan, door voor de 12.7 twee stellingen voor te bereiden, één voor lucht- en één voor pantserafweer. Deze oplossing is ten eenenmale strijdig met hét wezen èn van de pantser- èn van den luchtafweer. G.V.I., punt 209 zegt De zware mitrailleurs mogen dan slechts tegen gronddoelen wor den ingezet, wanneer zij daardoor rechtstreeks worden bedreigd. En G.V.I. 179 (2) Zware mitrailleurs nemen aan den afweer tegen gronddoelen deel, voor zoover de hoofdtaak zulks toelaat en overi gens bij directe bedreiging. Ik beveel de volgende oplossing aan. a. De 12.7, die luchtafweer als taak heeft, mag slechts dan als neventaak gronddoelen bestrijden, indien deze gronddoelen een directe bedreiging vormen voor het wapen zelf, of voor het te beschermen object. Of de te beveiligen commandopost of de passeerende artillerie-colonne nu door den hond of door de kat wordt gebeten, blijft van onzen kant bekeken hetzelfde. Wij hebben te zorgen, dat de hond of de kat niet bijten kan. Ik teeken hierbij aan, dat een orgaan, dat door pantserafweer middelen hetzij passief, hetzij actief wordt beveiligd, geen directe bedreiging door vechtwagens kan ondergaan. b. Zijn geen pantserafweermiddelen beschikbaar, en laat het ter rein pantseraanvallen toe, dan de 12.7 gebruiken tegen grond doelen. Tegen luchtaanvallen passieve beveiliging toepassen (verspreiding van doelen, enz.). 60

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 56