WLADIWOSTOK. De haven werd gesticht door den Russischen gouverneur van Oost-Siberië, Murawief, die zijn schepping den trotschen naam gaf van Wladiwostok Heerscher van het Oosten. De naam was niet slecht gekozen, want tot den Russisch-Japanschen oorlog in 19041905 kon een groot deel van Ruslands toenemenden invloed in den Pacific worden toegeschreven aan het bezit van deze stra tegisch gunstig gelegen haven. Bij den Vrede van Portsmouth bleef Wladiwostok in Russische handen. De ineenstorting van het Tsarenrijk in den vorigen wereldoor log had tot gevolg, dat Japan tijdelijk Wladiwostok en eenige andere plaatsen in Oost-Siberië bezette. Ongetwijfeld zou het deze steden hebben behouden, indien niet Engeland en Amerika druk hadden uitgeoefend om zijn troepen terug te trekken, het geen in 1922 geschiedde. Amerika's standpunt was begrijpelijk liever Rusland dan Japan tot buur van Alaska, aan den over kant van de Bering Straat. Want Rusland was geen groote zee mogendheid in den Stillen Oceaan en Japan wèl. In 1924 nam de Sovjet-regeering den Chineeschen Oosterspoor weg over, waardoor de verbinding van Wladiwostok met Euro- peesch Rusland geheel in Russische handen kwam. In 1935 bleef den Russen door de gewijzigde machtsverhoudingen in Mantsjoerije geen andere keus dan dien spoorweg aan Japan te verkoopen, doch toen beschikten zij over een tweede, geheel onder Russische controle staande lijn, welke langs de grens van Mantsjoerije loopt. Doch daar deze lijn wel zeer dicht langs die grens loopt, zijn zij overgegaan tot den aanleg van nog een andere verbinding, de z.g. Baikal-Amoer Magistrale (Bam), welke vóór het Baikal- meer van de „Transsib" naar het n. afbuigt en in een groote boog voert naar Komsomolsk, het centrum van het in de Maritieme Provincie gestichte industriegebied en gelegen aan den beneden loop van de Amoer. Deze plaats is door een langs die rivier loopenden spoorweg weer aangesloten op de oude railverbindingen naar Wladiwostok. Wladiwostok bleef Russisch en werd sterker naarmate Rusland sterker werd. De strategische druk, door deze basis uitgeoefend, werd door de Japanners terdege gevoeld. Het verhaal gaat, dat de Japansche „strafexpeditie" naar de Changkufeng-heuvels in 1936 in feite een poging was, zich van Wladiwostok meester te maken. Hoe het ook zij, het Japansche leger kwam toen voor het eerst in contact met het Roode leger en werd smadelijk geslagen 1). Sedert heeft Japan zich toegelegd op de vestiging en ontwikke ling van een vlootsteunpunt slechts 110 km z.w. van Wladiwostok 63 x) Over de tweede krachtmeting in vollen vredestijd, te Machang in Mongolië is nog minder bekend gemaakt. Echter was de Japansche nederlaag hier zoo mogelijk nog grooter.

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 59