in Korea gelegen. Dit steunpunt, Raskin, is in 5 jaar tijds uitge groeid van een nietige visschershaven tot een stad van bijna 100.000 inwoners, waar vreemdelingen niet worden toegelaten. Uiteraard ontkent Japan met de meeste stelligheid, dat Rashin iets te maken zou hebben met de Russische basis. Wladiwostok is uit een lucht- en maritiem-strategisch oogpunt van uitnemend belang. Wat het eerste betreft, de vier voornaam ste Japansche steden alsmede het centrum van oorlogsindustrie liggen binnen bereik van de Russische bommenwerpers. De vlieg- afstand is 1200 km, zoodat niet alleen superzware bommenwer pers behoeven te worden ingezet. De Russische luchtactie kan gemakkelijk worden ondersteund door Amerikaansche vliegtui gen, die via Alaska naar Oost-Siberië kunnen worden overgevlo gen en aldaar gestationneerd. Gelet op de bouwwijze van de Ja pansche steden, moeten herhaalde luchtbombardementen vernie tigende gevolgen hebben zoowel voor het moreel van de Japan sche burgerbevolking als voor de productiecapaciteit der oorlogs industrie. Zoolang echter Rusland „neutraal" blijft, kan de eenige methode om het hart van Japan snel, rechtstreeks en hard te treffen, niet worden toegepast. De maritiem-strategische waarde van Wladiwostok volgt uit het feit, dat deze Russische basis de eenige niet-Japansche aan de Japansche Zee is1). De zeeverbindingen tusschen de Japansche eilanden eenerzij ds en Manchukuo, Korea en bezet China ander zijds loopen voor een groot deel door die zee. Het is duidelijk, dat het handhaven van genoemde verbindingen voor Japan een levenskwestie beteekent. Zoolang Rusland niet onder Japans te genstanders is gerangschikt, zal het openhouden van die belang rijke aanvoerlijnen voor Japan een betrekkelijk eenvoudige zaak zijn, aangezien immers alle nauwe toegangen tot de Japansche bin nenzee op één na onder Japansche controle staan en gemakke lijk kunnen worden afgesloten. De eenige toegang, welke niet direct door Japan wordt beheerscht, is de Tartaren Sont tusschen Sachalin en het Siberische vasteland. Deze zeestraat is echter in de eerste plaats gedurende de winterperiode ongeschikt voor ma ritieme acties en in de tweede plaats slechts te bereiken via de Zee van Okhotsk en tusschen de Japansche Koerilen-eilanden door. Uit het bovenstaande kan de conclusie worden getrokken, dat zoolang Rusland non-belligerent is, de Japansche noord-west flank onaantastbaar is. Deze uit Japansch oogpunt zeer gunstige strategische positie zou onmiddellijk veranderen, indien Rusland ook aan den oostelijken as-partner den oorlog zou verklaren. Het gebruik van de maritieme en luchtbasis Wladiwostok door de b Volgens persberichten kan de haven thans gedurende den winter ijs vrij worden gehouden. 64

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 60