Geallieerde strijdkrachten izou evengenoemde Japansche flank plotseling tot de kwestbaarste van het keizerrijk maken. Immers, de noodzakelijke componenten van deze basis, n.l. Russische vloot- en luchtstrijdkrachten, zijn reeds aanwezig. De vlooteenheden om vatten in hoofdzaak onderzeebooten en licht bovenwatermaterieel. Het aantal duikbooten werd geschat op 60 a 80, het aantal vlieg tuigen op ongeveer 700. Beide ramingen dateeren van eenige maanden geleden. Sindsdien overvielen Hitiers horden den vroe- geren bondgenoot en was Sovjet-Rusland gedwongen, alle be schikbare krachten in het Westen te concentreeren, ten einde de Nazi's tot staan te brengen en daarna zelf tot het tegenoffensief op groote schaal te kunnen overgaan. Het is de vraag, of daarbij de strijdkrachten in Siberië en de Maritieme Provincies niet ten deele naar het Westen zijn overgebracht. Gelet op Ruslands aar zeling, onmiddellijk na het uitbreken van de vijandelijkheden tus- schen Amerika en Groot-Brittannië eenerzijds en Japan ander zijds, laatstgenoemde mogendheid den oorlog te verklaren, zijn wij geneigd, de vraag bevestigend te beantwoorden. Dit beteekent, dat de Russische land- en luchtstrijdkrachten in het Pacific-gebied verzwakt zijn en wellicht zelfs in die mate, dat Sovjet-Rusland huiverig is, het risico van een twee-fronten-oorlog thans te aanvaarden. De zeestrijdkrachten zullen naar alle waar schijnlijkheid niet aan sterkte hebben ingeboet, aangezien voor zoover bekend geen bewegingen van Russische vlooteenheden in de richting van Europa werden gemeld. Ruslands houding inzake den Pacificstrijd kan een gevaar be- teekenen, indien Japan de latente ernstige bedreiging op zijn n.w. flank wenscht uit te schakelen. De mogelijkheid van een on- verhoedschen aanval op Wladiwostok door een gecombineerde actie van Japansche land-, lucht- en zeestrijdkrachten mag in het geheel niet uitgesloten worden geacht. In dat geval zal Japan wederom het initiatief nemen en zullen de Geallieerden ook in het Noorden wederom voorloopig in het strategisch-defensief wor den gedrongen. Dat de Duitschers, nu het hun in de Russische sneeuwvelden zoo slecht gaat, pressie op Japan zullen uitoefenen om den stoot naar Siberië te doen ten einde daardoor den Rus- sischen druk in het Westen te verminderen, kan zonder twijfel worden aangenomen. Zal der wereld worden getoond, dat de anti-as-mogendheden de kans om het initiatief te verkrijgen in derdaad aangrijpen JAPANS STRATEGISCHE POSITIE. Indien men op de losse schetskaart, behoorend bij het vorige artikel in het I.M.T. 1941 Nr. 12, de Japansche steunpunten on derling door middel van een roode lijn verbindt, krijgt men een goeden indruk van de uitgestrektheid en van de waarde der keten. Het steunpunten-spinneweb kan worden verdeeld in drie „lij nen", een oostelijke, een westelijke en een binnenlijn. 65

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 61