Het heeft geen zin, de oogen te sluiten voor deze harde wer kelijkheid. Slechts lafhartigen kunnen de naakte waarheid niet verdragen. Wat ons betreft, wij dienen nuchter de feiten te ont leden en aldus een beeld te verkrijgen van de kracht van den vijand, welk beeld zoo goed mogelijk de werkelijkheid nabij komt. De eerste oorlogsweken in den Pacific hebben getoond, dat de vijand met de hem ter beschikking staande sterke strijdkrachten een strategisch juist gebruik maakte van zijn steunpuntlijnen. Is het dan volstrekt hopeloos tegen de reusachtige Japansche spin den strijd aan te binden Neen, heelemaal niet. Evenals ieder web en iedere spin heeft de strategische positie van Japan haar zwakke punten. Daar is in de eerste plaats „het pistool gericht op den Japanschen rug", Wladiwostok. Een Geallieerd offensief ter zee en in de lucht, van deze basis uit, treft de dikke spin precies op het lichaam. En al moge de pooten en kaken van het beest ijzersterk zijn, het spinnelichaam is week en zeer kwetsbaar. In de tweede plaats vloeit Japans zwakte voort uit de geographi- sche omstandigheid, dat het gebied uit eilanden bestaan. De hoofd eilanden zijn meestal nog geen 200 km en nergens 400 km breed. Dit beteekent, dat de groote bevolkingscentra en de industriege bieden aan zee liggen of gemakkelijk uit zee bereikbaar zijn. En in derde plaats staat de vijand gelukkig economisch niet sterk. Zijn zeer goed ontwikkelde oorlogsindustrie is afhankelijk van grondstoffen, welke over zee moeten worden aangevoerd. Zijn sterke weermacht vecht op geïmporteerde olie. lederen dag moet hij uit den olievoorraad putten, zonder te kunnen rekenen op noe menswaardige aanvulling. Het worgtouw van de blokkade is te gen Japan een efficiënt strijdmiddel. De Japansche industrie met de dichte bevolking is gevaarlijk geconcentreerd in twee gebieden, op nog geen 360 km van elkaar gelegen. Het grootste gebied, Tokio Yokohama, telt meer dan 7 millioen inwoners en omvat binnen een cirkel met eén straal van nauwelijks 75 km een groote haven (Yokohama), de voor naamste slagvlootbasis (Yokosuka) en de hoofdstad van het rijk (Tokio). Het tweede gebied, Osaka Kobe, telt bijna 4 millioen inwoners en bevat op eenige kilometers van elkaar gelegen de grootste Japansche havenstad en het belangrijkste industriecen trum. De beide gebieden behooren tot het hart van Japan en zooals reeds eerder werd aangeduid dit hart is uitermate kwetsbaar voor luchtbombardementen. Ofschoon het niet waar schijnlijk is dat Japan op de knieën zal worden gedwongen door luchtacties alleen, zullen deze toch 's vijands aandacht afleiden en door de met stelligheid te verwachten hevige branden het moreel van de bevolking ernstig aantasten. Bovendien zullen de luchtaanvallen op het industriecentrum een nadeeligen invloed hebben op de productie van oorlogsmaterieel, zoodat kans op ernstige stagnatie in de voorziening van behoeften van 's vijands overzeesche strijdkrachten ontstaat. De beteekenis hiervan is dui- 67

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 63