delijk. Onder gunstige omstandigheden zou zulks zelfs kunnen leiden tot den inzet van een Geallieerd offensief te land en ter zee. De strategische positie van Japan is derhalve reeds verzwakt door het simpele feit van den technischen vooruitgang van het luchtwapen, hetgeen door een Duitsch auteur een weinig over dreven werd aangeduid door de opmerking, dat „de Roode Lucht macht in Siberië een grooter gevaar voor Japan beteekent dan de geheele Amerikaansche slagvloot". Voorloopig echter is de non-belligerente houding van Rusland oorzaak, dat het luchtof- fensief tegen de Japansche hoofdeilanden niet kan worden inge zet. Het ligt niettemin in de verwachting, dat de Sovjet-Unie zich te gelegener tijd aan de zijde van de Geallieerden tegen Japan zal scharen, omdat Amerika reeds in het spel is betrokken en de Amerikaansche vloot de eenige is, die de Japansche maritieme kracht kan breken. Wil Japan verslagen worden en dat wil óók de Sovjet-Unie zonder twijfel dan moet de Japansche vloot worden vernietigd. Het Amerikaansche steunpuntennet (zonder Guam is uitge sproken defensief, zoodat een offensieve maritieme actie tegen den vijand met groote moeilijkheden zal gepaard gaan. Onder de huidige omstandigheden bestaan twee mogelijkheden voor de ont wikkeling van het offensief, beide gebaseerd op het aangrijpen van de uiterste armen van Japans nijptangen met de bedoeling, het dichtklappen te voorkomen. De eene mogelijkheid is het aan grijpen van de oostelijke lijn in het zuidelijke uiteinde, de tweede het kraken van de westelijke lijn. Eerstgenoemd geval houdt in, het stap voor stap veroveren en bezetten van 's vijands steunpunten in de Marshall-, Carolinen- en Marianen-eilanden, telkens onder inzet van de slagvloot met het doel, plaatselijk het meesterschap ter zee te verkrijgen. Deze weg zal lang en moeilijk zijn, want de veroverde punten dienen te worden versterkt en omgebouwd voor opname van de slag vloot, die zich immers geleidelijk buiten den actieradius van Pearl Harbour zal gaan begeven. De vloot zal moeten ageeren met een tros van hulp- en bevoorradingsschepen, welke haar in de tactische bewegingen zullen hinderen. In het tweede geval dient de Amerikaansche slagvloot te worden verplaatst langs Samoa en langs of om Australië naar Singapore. Op deze basis steunend, kunnen gecombineerde offensieve acties van zee-, lucht- en landstrijdkrachten tegen de westelijke lijn wor den ingezet, waarbij Soerabaia een belangrijke rol zal kunnen spelen. De verplaatsing van de slagvloot kost echter tijd en bo venalSingapore dient daarvoor nog in Geallieerde handen te zijn. Voorloopig bestaat nog geen vrees, dat dit bolwerk binnen afzienbaren tijd zal vallen. Het is voor het gebruik als vlootbasis echter ook noodig dat de vijand niet in het bezit komt van vlieg velden, van waar Singapore regelmatig kan worden gebombardeerd, 68

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 64