omdat anders dit bolwerk als basis van de vloot waardeloos wordt. Binnenlandsche politieke stroomingen zullen ook een rol spelen bij het dirigeeren van de Amerikaansche slagvloot naar de overzijde van den Pacific, omdat daardoor de Westkust van de V.S. mari tiem wordt ontbloot. Hoewel een Japansche landing op genoemde kust in onze oogen als een fictie mag worden beschouwd, dient men er toch rekening mede te houden, dat in Amerika, evenals tijdens den Spaansch-Amerikaanschen oorlog, sterke aandrang zal worden uitgeoefend, de vloot dichter bij huis te houden. De mogelijkheden om den vijand aan te grijpen worden al da delijk grooter, indien de Sovjet-Unie haar bases openstelt voor gebruik door de Geallieerde vloten. In dat geval kan de vloot der Vereenigde Staten haar thuisbasis blijven dekken en de Ja pansche maritieme verdedigingslinie uit het noorden worden aan gegrepen, terwijl de afstand tot 's vijands binnenlijn tot de kleinst mogelijke afmeting wordt teruggebracht. Het gebruik van de Rus sische bases zou Amerika in staat stellen, de volle kracht van zijn slagvloot te ontplooien en de directe bedreiging van Japans vitale centra in belangrijke mate doen toenemen. Het gevaar uit het noorden zal de Japansche slagvloot in die richting binden, zoodat in het z.w. bekken van den Pacific de Geallieerde zee- strijdkrachten vrijer spel zullen krijgen. Deze strategische voor- deelen gevoegd bij den inzet van de Russische lucht- en zeestrijd krachten, zullen de trillende naald van de weegschaal definitief naar onze zijde doen doorslaan. Moge het oogenblik van Ruslands oorlogsverklaring aan Japan spoedig aanbreken 69

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 65