Landingen werden bij voorkeur in den na-nacht uitgevoerd on der bescherming van de duisternis. Voorts werden zij gesteund door scheepsgeschut. Daaraan ging een dagenlange voorbereiding door luchtbombardementen vooraf. Voor de feitelijke landing wer den speciaal ingerichte, weinig diepgang hebbende platbooms- motorvaartuigen gebezigd met groote laadcapaciteit. Er was geruime tijd noodig voor de consolideering, verruiming en organisatie van de basis. Noodgedwongen is men er toe over gegaan, gelijktijdige landingen te doen uitvoeren over een zeer uitgestrekt kustgebied, waarvan de lengte in de honderden kilo meters bedroeg. Van die punten uit werd dan zelfstandig doch gecoördineerd opgemarcheerd. Men mag hier echter niet uit het oog verliezen, dat de Japansche marine geen maritiemen noch luchttegenstand te verwachten had. De opmarsdh na gelukte landing had weer in breed front plaats. De strategisohe concentratie en ontwikkeling geschiedden overeenkomstig een voorzichtig, soliede en vakkundig schema door inbezitneming van een geschikt concentratiegebied onder beveili ging door dekkende krachten, gevolgd door den strategischen op- marsch en ontwikkeling volgens een te voren vastgesteld veld tochtsplan. De concentratieruimte had als regel een zeer breed front, niettegenstaande de Japanners steeds tegenover een drie tot zesvoudige Chineesche overmacht moesten optreden. Deze was echter onvoldoend georganiseerd en beschikte over onvol doende artillerie en transportmiddelen. De strategische opmarsch der Japanners werd bij afwezigheid van andere moderne communicatiemiddelen, geheel beheerscht door het bestaande spoorwegstelsel. Als gevolg daarvan waren ook de concentratiegebieden gebonden aan het beperkt aantal spoorwegverbindingen. De uitvoering van den strategischen opmarsch geschiedde in betrekkelijk snel tempo, in breed front en met evenwijdige colon nes. De as van den opmarsch volgde die der spoorwegen. De ont plooiing in echelons maakte manoeuvrecombinaties en tactische groepeering snel mogelijk. Opmerkenswaard is het daarbij, dat de ontwikkelde snelheid niet moet worden toegeschreven aan het gebruik van motorische transportmiddelen, maar aan opmerke lijke marschprestaties. Indien langs één der groote rivieren werd opgerukt, vormde de waterweg een middel om den opmarsch met marinestrijdkrachten daadwerkelijk te steunen. Er hebben dan ook als gevolg van de vele waterverbindingen veel gecombineerde marine- en legeroperaties plaats gevonden. Hiertegenover kon den de Ohineezen slechts in aantal overmachtige landstrijdkrach ten stellen, aangezien zij niet over maritieme middelen beschik ten. Als vast schema werden bij ondervonden weerstand, door de verschillende colonnes tactische formaties aangenomen, waarbij de druk in front door omvattende of omtrekkende operaties werd 71

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 67