ondersteund. De Japansche strategische kenmerkte zich trouwens door een voorliefde voor vèr uithalende omtrekkingen ter bedrei ging van 's vijands rug. Zij hadden de bedoeling, troepen aan het vijandelijke centrum te onttrekken. Als regel werd dan door een doorbreking de beslissing gezocht. Waar een merenrijk gebied voor de Chineezen een zoogenaamden veiligen vleugel vormde, omtrokken de Japanners dezen met behulp van platboomsvaartui- gen en motorbooten. Ook de Chineezen waren met de manoeuvre vertrouwd. Zij hadden echter gebrek aan geoefende officieren en staven, waar door hun strijdmethode niet tot haar recht kwam. Van de voor liefde der Japanners voor vorenbedoelde vèr uithalende omtrek kingen konden de Chineezen bijv. door te weinig mobiliteit geen profijt trekken door een operatie op de binnenlijnen. Ook tactisch lieten zij zich steeds overvleugelen. Telkens was het weer de om- trekking, welke hun linies deed terugwijken. Niettegenstaande dit euvel, toonden zij bij verschillende gelegenheden toch soepel heid, tactische handigheid en goede aanvoeringscapaciteiten te bezitten. Er zijn dan ook voorbeelden van zeer stoutmoedige manoeuvres aan Chineesche zijde. Over het algemeen hebben de Chineezen echter op strategisch gebied weinig gepresteerd. Zij traden vrijwel uitsluitend strategisch of tactisch defensief op en maakten zich ondergeschikt aan den Japanschen strategischen opzet. Toch bleken zij wel tot hevige aanvallen in staat te zijn deze waren echter roekeloos en in tactisch of strategisch verband meestal niet gefundeerd. Bovendien waren zij niet in staat, het verkregen succes uit te buiten. Als uiterste verdedigingsmiddel namen de Chineezen hun toe vlucht tot het doorsteken van de dijken der groote rivieren, het geen in den regel door de Japanners werd beantwoord met het stopzetten van de actie en verplaatsing daarvan naar een ander operatietooneel. Na gelukten aanval gingen zij opmerkelijk snel tot evenwijdige en vèr uithalende vervolging over. Dat aan dezen laatsten ma- noeuvrevorm, zelfs tegenover de weinig efficiënte Chineesche legerleiding, ernstige gevaren verbonden waren als verbreking van de verbindingen met de hoofdmacht en van daarop volgende omsingeling, bleek o.m. door de vrijwel volledige vernietiging van bijna twee Japansche divisies, welke met een dergelijke manoeuvre waren belast. Verdedigende stellingen bleken als altijd zeer moeilijk te ver overen objecten te zijn. Als norm brachten de Japanners deze stellingen ten val door een combinatie van frontale of vasthou dende gevechten met dubbel omvattende of flankaanvallen. Te genover de groote numerieke meerderheid van den Chineeschen tegenstander waren deze manoeuvres gewaagde bewegingen. De laatsten hebben er door hun gebrekkige krijgs- en organisatie techniek geen profijt van weten te trekken. 72

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 68