Vitamine A met 4000 I.E. te verhoogen. Helaas wordt hierdoor de hoeveelheid Vitamine C niet vergroot. Speciaal voor de buitengewesten, waar een geregelde voorziening met voldoende bladgroenten meestal een utopie is, is het mengen van roode palmolie door de klapperolie dringend noodig, wil men er van zijn verzekerd, voldoende Vitamine A te verstrekken. 6. De hoeveelheid Vitamine B,. De hoeveelheid Vitamine Bi is een functie van de hoeveelheid calorieën, met dien ver stande, dat voor de juiste verbranding van 10 calorieën voeding 1 I.E. Vitamine Bi noodig is. Bij een gemiddelde calorieën-voorzie ning van 3834 of rond 3900 caloriën zouden dus 390 I.E. Vita mine Bi noodig zijn. De rantsoenen leveren gemiddeld 686 I.E. dus 175% van de noodig geachte behoefte een surplus, dat vol komen de vergroote behoefte onder invloed van een langdurige actie te velde dekt. Echter gaat dit betoog alleen op, indien inderdaad half gesle pen rijst wordt verstrektbij het geven van geslepen rijst wordt de verhouding geheel anders. Naar uit Bijlage IX blijkt, leveren de 8 rantsoenen te zamen 5488 of rond 5500 I.E. Vitamine Bi, waarvan 320 I.E. of 6% afkom stig is van brood, 1800 I.E. of 32% van vleesch, 2095 I.E. of 36% van rijst en 300 I.E. of bijna 6% van bras ketan. Wordt nu in plaats van half geslepen rijst, fabrieksrijst verstrekt, dan zou de door deze rijst geleverde hoeveelheid Vitamine Bi slechts 420 I.E. bedragen, waardoor de totaal-hoeveelheid in de 8 rantsoenen daalt op 3800 I.E. of 475 I.E. per rantsoen. Deze hoeveelheid biedt slechts een surplus van 22% boven de norm van 390 I.E. Vio X de hoeveelheid calorieën), van welk surplus niet kan worden verklaard, dat het te allen tijde een vol doende voorziening met anti-beri-beri-vitamine voor een soldaat te velde waarborgt. Men houde dus zooveel mogelijk vast aan het verstrekken van half geslepen rijstis men hiertoe niet in staat, dan poge men door het verhoogen van het rantsoen peulvruchten, die 1 I.E. Vitamine Bi per gram bevatten, het anti-beri-beri-vitamine gehalte der rantsoenen veilig te stellen. 7. De hoeveelheid Vitamine C. Onder normale omstandighe den is een dagelijksche voorziening met 30 50 mg Vitamine C als geheel voldoende te beschouwen. Sommige onderzoekers echter, o.a. Wolff (Utrecht), achten 50 70 mg beter op grond van de overweging, dat bij een matig overdoseeren de weerkracht van het menschelijk lichaam tegen infectieziekten van de bovenste luchtwegen zou worden vergroot. De rantsoenen verstrekken 105 mg of 150% van de norm van Wolff, waardoor dus aan alle te stellen eischen ruim is voldaan. Deze gunstige voorziening met Vitamine C berust hoofdzakelijk op de hoeveelheid lombok, die in menu's I VI 30 van de totaal 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 6