teristiek. Zij werden herhaaldelijk afgesneden. Dikwijls moesten door onbegaanbaarheid van het terrein, uitgebreide dragers- en paardentransporten worden geïmproviseerd. De groote, voor oce aanschepen bevaarbare rivieren vormden veilige, betrouwbare verbindingslijnen van groote capaciteit en vereenvoudigden voor de Japanners in hooge mate de problemen van den aan- en afvoer. Gebleken is dat motorstransport slechts als supplement van het spoorwegvervoer kan worden aangewend, doch dit nooit kan ver vangen. Voor de verpleging van groote legereenheden bleken al leen spoorwegen op den duur het noodige te kunnen presteeren. De Japanner is door den zeer lagen levensstandaard in zijn land van nature gewend, zeer sober te leven. Waarschijnlijk is hierin de reden te zoeken voor het feit, dat de troepen het te velde zonder keukenwagens moeten doen en zoo er al een enkele aan de troepen wordt toegevoegd, deze uitsluitend wordt gebruikt om te voorzien in de behoefte aan warm water. Het menu, dat den soldaat en waarschijnlijk ook den officier officieel wordt verstrekt, bestaat in hoofdzaak uit droge, gestoomde rijst met thee, visch en gezouten of gedroogde groenten. De Japanner is geen vleescheter en zijn menu is dan ook een vleeschloos dieet. De levensmiddelen worden waarschijnlijk grootendeels bij den man en voor enkele dagen toereikend medegevoerd. Uit een ver- plegings-organisatorisch oogpunt is deze oplossing van het verple- gingsvraagstuk uiteraard de meest simplistische, welke men zich denken kan. Zij dwingt de Japansche troepen echter, in hoofdzaak van het land te leven, zooals in China de regel is geweest. Met de requisitie gaat de Japanner, blijkens zijn gebleken prak tijken, tot de alleruiterste grens. De eigen levensbehoeften van de bevolking in de bezette streek leggen daarbij geen gewicht in de schaal. Men zag er niet tegen op, de bevolking geheel zonder voedsel te laten. De wijze, waarop de Japansche troepen zich de levensmiddelen van de bevolking toeëigenden, is een aanfluiting van wettelijke vordering. Zij geschiedde door onmiddellijke inbe zitneming zonder tusschenkomst van de plaatselijke autoriteiten, rechtstreeks door den troep en zonder betaling. In China is tevens gebleken, dat de zoo veel geprezen soberheid van den Japanner het smadelijk aflegde, toen de gelegenheid den dief maakte. In tactisch opzicht is door het wegvallen van het gros der nor male verplegingstreinen de mobiliteit der eenheden inderdaad grooter geworden (een figuur welke wij voor kleine eenheden trouwens kennen bij ons verplegingssysteem door middel van het zelf koken) doch de actieradius der troepen is daardoor ingekrom pen. Voor hunne voortgezette actie zijn zij geheel afhankelijk geworden van de omstandigheid dat de streek waarin zij ageeren hen van voeding kan voorzien. Het aan- en afvoersysteem was bij de Japanners miserabel. Het was niet economisch, werkte onregelmatig en was niet systema- 74

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 70