der morren uiterst vermoeiende marschen uitvoeren. Na den hachelijksten terugtocht bleek hij onmiddellijk in staat en bereid, weer tot den aanval over te gaan. Zijn marschprestaties waren opzienbarend. De Chineesche soldaat heeft zijn vuurproef goed doorstaan, hij heeft schitterend gevochten, maar zijn leger was te slecht geoefend en georganiseerd, bewapend en uitgerust om van zijn gevechts kwaliteiten ten volle profijt te kunnen 'trekken. De Chineesch-Japansche oorlog mist het technische karakter van den modernen krijg. Er is in tactisch opzicht niets nieuws of op zienbarends, behalve de merkwaardige marschprestaties van den Japanschen en Chineeschen soldaat. Japan werkt als norm volgens een star strategisch en tactisch schema, waarbij tegenstand in den regel wordt onderschat, terwijl groote verliezen worden geleden omdat geen rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van verrassing door den vijand. In zijn visie, dat de Japanner voor treffelijker is dan alle andere naties, welke visie systematisch wordt aangekweekt, past het systeem, dat hij alles dat niet met een eenmaal aangenomen schema overeenkomt, onmogelijk acht. Zoo waren de Japanners in den aanvang van het conflict met China van meening, dat zij den vijand zooveel vrees inboezem den, dat deze hen niet zou durven aanvallen. Deze visie heeft hun veel dooden gekost, in het bijzonder bij de beveiliging van de spoorwegen, waarbij de kleine stations door wachten van 10 a 12 man werden bezet, die regelmatig door de Chineezen werden overrompeld en gedood. Het gebrek aan organisatievermogen op aan- en afvoergebied bij de Japanners is sterk aan het licht geko men. De Japansche strategische en tactische conceptie is meestal een getrouwe copie van de Napoleontische manoeuvre en die van den wereldoorlog van 1914 met het moderne kenmerk van de doorloo- pende nauwe samenwerking van de luchtstrijdkrachten met de troepen op den grond, zoowel voor de waarneming (luchtverken- ning) als voor directen steun van den strijd ter uitvoering van artillerieopdrachten. De uitgebreidheid van de operatiën laten die van den oorlog van 1914-1918 ver in de schaduw. Japan doet op tactisch gebied gewaagde dingen in zijn overtui ging dat het superieur is aan zijn tegenstander. Hieraan is het toe te schrijven, dat vooral in de latere phasen van den strijd, heele legeronderdeelen werden afgesneden en weinig kans zagen te ont komen. De Chineezen beoefenden een elastische tactiek, welke werd mogelijk gemaakt door de beschikbare, enorm diepe operatie ruimte. Sedert de laatste helft van 1938 heeft de strijd het karakter aangenomen van Japansche uitvallen en bezetting van plaatsen van strategisch belang, gevolgd door een soortgelijke tegenactie van de Chineezen. 79

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 75