10. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. 81 DE VERDEDIGING TEGEN PANTSERTROEPEN. De strijd in W.-Europa heeft den indruk gewekt, dat de p.div. de lessen uit den vorigen wereldoorlog van onwaarde heeft gemaakt. Deze indruk is onjuist, aldus kap. Campbell in Defence Tactics (A.Q. '41/1), die na een interessant historisch betoog tot de slotsom komt, dat de in het p.wapen herboren cav. ook nu weer door de inf. kan worden tot staan gebracht, mits zij doelmatig is bewapend en op de juiste wijze optreedt. En dit nu, vooral het laatste, was in Vlaanderen en Frankrijk niet het geval. Hier slaagde een vij., die niet voldeed aan den orthodoxen eisch, een overmacht te hebben van 3 1, er in, de inf. te verslaan omdiat die de vdd. defensief voerde. Het doel van den strijd is, den vij. te verslaan door hem te dooden ot gevangen te nemen. Hier behoort geen verschil te bestaan tusschen av. en vdd. Maar het is er, ondanks alle paragrafen in de voorschriften, volgens welke de vdd. den strijd niet kan beslissen en slechts dient om elders den av. mogelijk te maken Dit nu is juist fout Althans v.w.b. de hardnekkige vdd. Schrijver geeft dan in algemeene trekken aan, hoe deze vdd. z.i. behoort te worden gevoerd. Zijn methode berust op een combinatie van vuur en tegenstooten, vuur uit de forward defense line, dat 's vij. av. breekt en tsn. (immediate counter attacks) voor het vernietigen van den vij. die de vdd. ostl. binnendringt. De voorste lijn van die ostl. moet de vij. slechts door een grondig voorberei den av. kunnen vermeesteren. Zij dient te bestaan uit flink versterkte ter- reinvoorwerpen, waartusschen staande patn. Die steunpunten houden stand tot het uiterste, aldus den vij. dwingend, in de intervallen binnen te gen. De hier aanwezige patn. vormen aanvankelijk slechts een misleidend schermzij gaan zijdelings terug, aldus de vleugels van de steunpunten verlengend, of recht achteruit om deel te nemen aan de tsn. Op den aldus „gecompartimenteerden" vij. wordt, zoodra hij een tevoren bepaalde lijn heeft bereikt, de ts. geopend, welke vuursteun krijgt flan- keerend uit de steunpunten, en van achter. Na vernietiging d.i. dooden of gevangenname van den vij. wordt de voorste lijn weer hersteld. Dè hindernis van de stl. ligt in de support line. Zij is de uostl. voor de tsn. stoplijn t.a.v. vij. tpn., die aan die tsn. mochten ontsnappen en de vdd' ostl. voor de ondersteuningstpn. in geval van een voorbereiden av. De cdt van die tpn. moet het tijdstip van meerbedoelde tsn. zoo bepalen, dat zij den vij. verrassen. Kan dat om eenigerlei reden met, dan blijven die tsn achterwege. De cdt. ter plaatse krijgt dan, onverschillig ouderdom in rang enz., het co. over alle beschikbare reserves om met het geheel een verder doordringen van den vij. tegen te gaan en een tav. daarmede te organiseeren ter herovering van de voorste lijn. Mocht een van de daarin gelegen steunpunten vallen of de druk op de ondersteuningslij n te groo worden, dan zal ock deze tav. onuitvoerbaar zijn en moeten andere dan de plaatselijke reserves worden aangetrokken naar de flanken van den bm- nengedrongen vij. om dien op de gebruikelijke wijze af te knijpen. Er zijn nu 4 soorten cdtn. a. Gdtn. van steunpunten taak standhouden en de tsn. en tavn. met vuur steunen b. Cdtn. van ondersteuningstpn. zij geven het sein voor de tsn. en zijn elk verantwoordelijk voor het gv. in hun sector

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 77