82 c. Cdtn. van staande-pat.-gebieden de patn. gaan op hun last terug d. Cdtn. van reserves, normaal slechts verantwoordelijk voor de verplaat sing van die tpn. Schrijver acht zijn methode niet bruikbaar indien a. de voorste lijn bijzondere voordeelen biedt, die verloren gaan bij een tijdelijk loslaten (kustoever van een ondoorschrijdbare rivier e.d.) b onvoldoende tijd beschikbaar is voor gedetailleerde vk. en organisatie van deze wijze van vdd. c. niet genoeg tpn. beschikbaar zijn. Gemotoriseerde cavalerie. Reconnaissance Troop Officers Diary (Cav. J. '41/6) brengt lessen en erva ringen, sedert zijn motoriseering op l-2-'40 opgedaan bij een Am. reg. cav. Daar de omstandigheden veel overeenkomst vertoonen met die h.t.l., is het artikel zeer lezenswaard. Bij verplaatsingen over grooten afstand buiten het gevechtsveld bedraagt de gem. snelheid voor een afzonderlijk rijdend esk. 45 km/u., de max. snelheid 60 km/u. Bij dergelijke snelheden is het noodzakelijk, voldoenden afstand tusschen de voertuigen te bewaren. In Amerika is de afstand in yards tusschen de auto's gelijk aan 2 X de snelheid in mijlen/u.wij zou den kunnen zeggen in meters gelijk aan het aantal km/u. Bij de motor rijders neemt men een dergelijken afstand tusschen de groepen, terwijl in elke groep 10 m afstand tusschen de motoren wordt genomen. (De Am. gp. bestaat uit 6 motrn.) Wordt de marschsnelheid verminderd, b.v. voor het passeeren van bewoonde oorden, dan wordt dus automatisch opgeslo ten. Aan den staart van de colonne rijdt een pau. (scoutcar), voorzien van ra.tf., welke verband onderhoudt met de co.pau. aan het hoofd van de colonne, alwaar een officier belast is met het aangeven van het tempo. De esk.cdt. berijdt een solo-motor of neemt plaats in een zijspan en laat zijn onderdeel van tijd tot tijd ter controle voorbijrijden. Bij onze, veelal smalle, wegen zouden wij hiervoor de voorkeur geven aan den solo-motor. Het inhalen en voorbijrijden van een gemot, colonne met een zijspancombinatie is op smalle wegen niet eenvoudig. Op de samenwerking paun.motrn. in de vk.pat. wordt uitvoerig in gegaan. Zette men sien. paun. aanvankelijk wel afzonderlijk in, al spoedig werd het duidelijk, dat een dergelijk optreden tot groote verliezen leidt. (Een les, voor ons het overdenken waard!) Telkenmale vielen de voertui gen in een antitank hinderlaag. Men is er dus toe overgegaan, de vk.patn. samen te stellen uit 2 paun. 1 gp. a 6 motrn. Daarbij deelde men bij voorkeur steeds hetzelfde personeel bij elkaar indit raakt dan geheel op elkaar ingesteld. De spits van een dergelijke pat. dient te bestaan uit een paar motrn. zou men een pau. aan het hoofd plaatsen, dan leidt dit tot kostbare verlie zen bij stuiten op pag., een ervaring, die ook tijdens onze manoeuvres is opgedaan. Men vergete niet, dat de B.E.F. in Frankrijk reeds tot de con clusie kwamA.T. guns can be expected with the very foremost soldier. (Accoord. Maar zullen de motrn. deze verrassing kunnen voorkomen? Red.) De opgedane ervaringen voerden in Am. tenslotte, na uitvoerige bespre kingen, tot de volgende methode voor het rijden van gemot, vk.patn. De pat. bestaat normaal uit 2 paun. -f- 1 gp. motrn. In de gevaarlijke zone marcheeren twee solomotrn. als spits, elkaar telkenmale overlappend, voor de paun. uit. Dit overlappen geschiedt als volgt. Nr. 1 gaat vooruit naar het eerstvolgende waarnemingspunt, stijgt af en neemt het voorter rein waar. Nr. 2 dekt dit voorwaarts gaan van nr. 1 z.v.m., bestijgt dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 78