83 zijn motrw. en rijdt met max. snelheid voorbij nr. 1 naar het daarop vol gende waamemingspunt. Nr. 1 moet gereed zijn, nr. 2 met vuur te dekken van het oogenblik van voorbijrijden tot dat van het bereiken van zijn ter reinafscheiding. Nr. 1 stijgt dan weer op en rijdt nr. 2 snel voorbij, hierbij thans gedekt door de voorste pau., waarin de cdt.-vk.pat. Deze co.-pau., waarachter de resteerende motm., volgt de spits en neemt telkenmale de door den achtersten motr. van de spits verlaten plaats in. De tweede pau. dekt het voorwaarts gaan van de co.-pau., sluit dan weer op en stelt zich gereed, den volgenden sprong te dekken. De cdt. gebruikt de resteerende motm. voor het inrijden van zijwegen, het aflossen van de spits en zm. als ordonnansen. Het optreden van de pat. kenmerkt zich dus door afwisselend stilstaan voor waarneming en zeer snel rijden tijdens het uitvoeren van een sprong. Het artikel legt o.m. nog den nadruk op het volgende bij moderne cav. moet elke man kunnen kaartlezen en schetsen de neiging van motm., midden op den weg te rijden, moet met kracht worden tegengegaan zij dienen te rijden in de schaduw en langs den berm van den weg dit vermindert de zichtbaarheid in niet geringe mate het aantal solo-motm. in de organisatie van het Am. gemot. esk. is on toereikend mortieren met brisant- en nevelprojectielen kunnen in het gemot. esk. niet worden gemist. C. L. Geneeskundige Dienst. Heeft in vroeger jaren de kogel het harnas doen verdwijnen, thans roept hij het weer op. Het pantser keert terug en blijkt in zijn moderne toepassingen vaak zelfs sterker te zijn dan het projectiel. Een persoonlijk harnas, zooals dat in de middeleeuwen, bestaat echter nog niet, behoudens een onderdeel, de helm. Thans gaan er echter weer stemmen op om den krijger zijn harnas terug te geven. De Royal Society of Medicine, Section of Surgery, heeft op 26 Juni 1940 te London een bijeenkomst gehouden, waarin verschillende sprekers een lans braken voor een betere mechanische bescherming van de soldaten. De voorstellen hiertoe werden geopperd op grond van den aard der verwondingen en hare veroorzakers gedurende dezen oorlog. In „The Lancet" van 13-7-'40, lezen we hierover het volgende. Tijdens een vergadering van genoemde afdeeling op 26 Juni hield Mr. Walker een lezing over De bescherming van den soldaat in den strijd. Hij zeide, dat hij belang had gesteld in de bescherming van bepaalde vitale deelen van het lichaam, nadat hij in den laatsten oorlog het aantal dooden had opgemerkt, veroorzaakt door kleine projectielen, die een van de groote bloedvaten van de borst of het hart verwondden. Het beginsel van de be scherming van het hoofd door een stalen helm had men aanvaard en er bestond geen reden, het hierbij te laten. Het gewicht, het oude bezwaar tegen het harnas, telde niet meer omdat de moderne soldaat niet meer loopt. Bovendien was nu geschikt licht materiaal te verkrijgen. De doode- lijke projectieldeelen hadden meestal een geringe doordringende kracht. De verwondings-statistieken meldden slechts een klein percentage borst-letsels, maar recente rapporten van de doodsoorzaken lieten getallen zien van 29% en 37% borstwonden. Mr. Walker had aan het M.v.O. een memorandum voor gelegd met een ontwerp voor een licht borstpantser. Ongeveer 60% van de gevallen uit de statistieken waren buiten gevecht gesteld door andere projec tielen dan kogels. De projectiel-snelheden waren te verdeelen in drie groe pengering (beneden 300 m/sec.) middelbaar (tot 360 m/sec.) en groot (tot 840 m/sec.). Projectielen met geringe en middelbare snelheden zou men kunnen beletten, de borst of buik binnen te dringen. Scherven van kartetsen

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 79