84 en handgranaten, kogels van revolvers en automatische pistolen en enkelen splinters kon het indringen in de borst worden verhinderd door een pantser van ongeveer als bij triplex-glas aangebrachte staalplaten. De beweeglijkheid behoefde niet te verminderen het gewicht bedroeg 7 kg. Om iemand te be schermen tegen geweervuur was voor borst en buik alleen een gewicht van 8 kg noodig. Ander materiaal, zooals geperst fiber, geperst canvas en ba- kelite, was ook bruikbaar. Geperst canvas kon iemand beschermen tegen granaatscherven en naar het lichaam worden gevormd. Zelfs indien dit alleen maar werd gebruikt om de tasch van het gasmasker te omhullen, zou het reeds vele ongelukken kunnen voorkomen. Mr. Walker had den indruk gekregen, dat het M.v.Lvt. groote belang stelling toonde voor de bescherming, maar het M.v.O. reageerde in het geheel niet, en daarom had hij om deze discussie verzocht. Öf hij had ongelijk óf hij verzocht den steun van de medische wereld. Indien hij ongelijk had, dan had de Duitsche staf ook ongelijk. Hij had een brief ontvangen uit Amerika, waarin stond, dat een uitvinder van bepantse ringen vóór dezen oorlog drie keer door de Duitschers was aangezocht, hun leger uit te rusten. Vele piloten kwamen neer met oppervlakkige verbrandingen van de handen, onderarmen, gezicht en nek. De stoot voor het later besproken voorkomen hiervan moet uitgaan van de medische wereld. Zou er geen kans bestaan op aanname van een geopperd goed denkbeeld Een enkele bekwame commissie zou moeten worden ingesteld om zich met het vraagstuk van de bescherming bezig te houden. Sir Richard Cruise beschreef den oog-beschermer, dien hij in 1917 had uitgevonden. In den oorlog was 50% tot 70% der blindheid te wijten aan het binnendringen van kleine deeltjes in het oog en te voorkomen zijn geweest. Zijn nieuwe vizier, dat het gezichtsveld niet beperkt, was net zoo onontbeerlijk voor den stalen helm als diens bol. Sir Harold Gillies was van meening dat het vizier het gezicht zou helpen beschermen. Een plaat naar den schouder zou een goede aanvulling zijn van het pantser om de groote vaten te beschermen tegen laterale schoten. Extra windschermen op voertuigen en machines moesten worden overwogen. Handschoenen zouden verstijfde handen, veroorzaakt door verbranding van de ruggen der handen, voorkomen. Volgens mj. Underwood, werden in dezen oorlog vele verwondingen ver oorzaakt door projectielen van geringe en middelbare snelheid de frag menten schenen kleiner te zijn dan in den vorigen oorlog. Kol. Page zeide, dat het door den soldaat gedragen gewicht niet kon worden verhoogd en dat het pantser op het voertuig beter op zijn plaats was dan op den man. Er was geen bewijs, dat de Duitschers in dezen oorlog pantsers droegen. De vermeerdering van kogelverwondingen waren opvallend in zoo'n gemechaniseerden oorlog. Surgeon Rear-Adm. Gordon-Taylor sprak waardeerend over de bescher ming, bepleit door Mr. Walker en Sir Richard Cruise. Sir Thomas Dunhill zeide, dat de keus lag tusschen bescherming en be weeglijkheid. Volgens Mr. Layton waren de doktoren de machtigste personen in het Britsche leger mits zij hun invloed slechts op de juiste wijze zouden ge bruiken. Hij verzette zich tegen vermeerdering van het gewicht van de uitrus ting van den soldaat of van zijn voertuig. Zelfs 7 kg per man beteekent een groot aantal tonnen, bij vervoer van een detachement. Indien iets 50 g woog, zou het mogelijk de autoriteiten kunnen passeeren. Kol. Porritt vond het ontbreken van borst- en buikwonden in de laatste gevechten opmerkelijk deze gevallen bereikten het hospitaal niet. Een zeer gioot aantal verwondingen was veroorzaakt door projectielen van geringe snelheid. Lt. Comm. Bunyan meende, dat het vizier veel verbeterd zou kunnen worden door richels aan te brengen in den stempel, die de gaten in het vizier

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 80