85 ponst, zoodoende een uitstekenden rand gevend. Hij achtte dit van waar de voor het voorkomen van scherfverwondingen op de vloot. Mr. Ward verklaarde, dat de natuurlijke reactie in den modernen oorlog het kruipen was en dat er een groote toename ontstond van rugverwondin gen. Hij drong aan op de bescherming van den kruipenden man, speciaal tegen scherven met geringe snelheid, die den nek binnendringen. In tegen stelling met den Duitschen helm beschermde de Britsche nek en slapen niet. Een scherm als een maliënkolder zou hieraan kunnen worden gehecht. In het Tank Corps kwamen vaak sterk verbrijzelde breuken van het boven been voor. Mr. Walker antwoordde, van oordeel te zijn, dat de Duitschers meer pant sers gebruikten dan kol. Page meende. Verbrandingen moesten nauwkeurig worden onderzocht. Hij stelde de volgende besluiten voor, waarmee allen instemden 1. De vertegenwoordigende vergadering van de R.S.M. is er na een lange discussie van doordrongen, dat de lichamelijke bescherming van de leden der strijdkrachten zou kunnen en moeten worden vergroot door een nauwere samenwerking tusschen de medici en de betrekkelijke technische experts van de Admiraliteit, het M.v.O. en het M.v.Lvt. 2. De vergadering van de R.S.M. heeft besloten, het bestuur om instelling te verzoeken van een speciale commissie voor dit doel. Bovendien spreekt zij, daar het een zaak is van bijzonder belang en beteekenis, de hoop uit, dat de voorzitter zijn uiterste krachten zal aanwenden en bij de regeering zoo spoedig mogelijk de noodige stappen zal doen onder aanbieding van de me dewerking der Society. (Een volledig verslag van deze vergadering zal verschijnen in Proc. R.S.M. van Juli). In The Lancet van 24-8-'40 staat in het kort beschreven hoe in het Lager huis voor deze zaak is gepleit. Sir Richard Cruise beschreef het vizier, dat hij in 1917 aan het War Office had voorgelegd en aan het einde van den vorigen oorlog voor gebruik werd goedgekeurd. Een verbeterd model was nu nauwkeurig afgewerkt en een aantal was door de War Office besteld voor een uitgebreide beproeving. Een groote eerste order van deze vizieren was ook door de Admiraliteit geplaatst. De dringende noodzaak van deze oogbescherming is gesteund door de Ophthalmological Society of the U.K. Cruise verzekerde, dat dit scherm 50% van de kogelverwondingen en een zeer groot deel van de oogverwon dingen tengevolge van scherven van granaten en van bommen absoluut zou voorkomen. Mr. Walker behandelde in het bijzonder het voorkomen van borstverwon dingen, welke waarschijnlijk 60% der oorlogsslachtoffers opeischten. Men zou den zwaren last, dien de soldaat reeds draagt, niet graag verhoogen door toevoeging van een zwaar pantser, maar er was reeds materiaal te ver krijgen, dat door bevestiging aan de tasch van het gasmasker alleen al een beschermend schild voor de borst zou vormen. De groote moeilijkheid, die overwonnen moest worden, was de voortdu rende tegenzin van den militair om veiligheids-pantsers te gebruiken, maar de stalen helm had bewezen zoo doeltreffend te zijn bij het voorkomen van hoofdletsels, dat er wel minder aarzeling zou zijn om een bescherming aan te nemen voor de kwetsbaardere deelen van het lichaam. Mr. Walker verklaarde, dat een contact-commissie van de R.S.M. en de oorlogs-departementen nu voorstellen in beschouwing namen, welke door beperking van de verliezen door oorlogsverwondingen het behoud zouden kunnen beteekenen van veel mankracht. Na een discussie wees de vergadering vier leden aan om het dringende belang van deze zaak onder de persoonlijke aandacht te brengen van den Secretary of State for War. H. N.

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 81