88 vechtwagens verloren zouden gaan door ze nauw te binden aan de infan terie. Toen de Duitschers met de herbewapening begonnen en zelf vecht wagens gingen bouwen, was dat met het doel om ze met uitermate groote gedurfdheid in te zetten. In heel hun literatuur wordt de nadruk gelegd op snelheid van besluit en uitvoering en op de noodzakelijkheid, aan onder geschikten een zoo groot mogelijke mate van initiatief te laten. Het ligt voor de hand dat wanneer de artilleristische voorbereiding slechts kort kan zijn of zelfs heelemaal achterwege büjft, er een vervangend ele ment moet zijn. De Duitsche militairen vonden dat element in een uitbrei ding van den factor verrassing. Verrassing sloot ook in misleiding van het slachtoffer, zoowel als het verbergen van de bedoelingen van den aanvaller door verhoogde contra-spionnage en uitgebreide toepassing van schijnbe wegingen, maskeering en rookgordijnen. Wanneer er sprake was van mis leiding, werd de geheele Nazi-propaganda-machine in dienst van het leger gesteld om twijfel en ontmoediging te wekken, op zwakheden te speculee- ren en pessimisme aan te kweeken. Toch was dit niet voldoende. Öf een nieuw wapen of de tactische ontwik keling van bestaande wapens was noodzakelijk om de vele hulpmiddelen van de verdediging te veronzijdigen. De Duitschers ontwikkelden in het geheim en op groote schaal twee nieuwe aanvalswijzen. De eerste, overgenomen van het Roode Leger, bestond uit het offensieve gebruik van valscherm- troepen, gevolgd door groote, met transportvliegtuigen overgebrachte afdee- lingen. Belangrijker nog was het tweede middel, het gebruik van duik bommenwerpers en laagvliegende toestellen ter ondersteuning van den aan val van vechtwagens en, in enkele gevallen, van stormtroepen, waarbij de verbinding tusschen lucht- en grondwapens werd onderhouden door een systeem van radiotelefonie, dat met de bekende grondigheid was ontwikkeld. Zco gingen de drie landen den oorlog in Duitschland met het beginsel van den bliksemoorlog de Franschen voorzichtig en langzaam maar zooals zij hoopten, zeker. De Britten huldigden, getrouw aan hun gewoonte, meer het proefondervindelijk standpunt, waren erop voorbereid, voordeel te trek ken uit den toestand zooals deze zich zou ontwikkelen en vertrouwden op de standvastigheid en de grondige geoefendheid van hun troepen in het hanteeren van de wapens. Ongelukkigerwijs, zooals al zoo vaak, maakten die troepen slechts een heel klein deel uit van de geallieerde legers zij kon den slechts een beperkten invloed uitoefenen op den loop der allereerste gebeurtenissen. II. WAT DE POOLSCHE VELDTOCHT ONS KON HEBBEN GELEERD. Vechtwagens en luchtmacht verbonden. Het zou onbillijk zijn, te zeggen dat de lessen van den Poolschen veldtocht niet door de Generale Staven der Geallieerden werden bestudeerd. Maai de nederlaag van het Poolsche leger was zoo volkomen, de vernietiging of in beslagname van militaire bescheiden was zoo volledig, dat er van Pool sche zijde weinig te bestudeeren viel buiten de mondelinge verhalen van Poolsche officieren, die er in waren geslaagd, Frankrijk te bereiken. De zeer nadeelige stategische situatie, waarin het leger zich bij het begin geplaatst zag, zijn inferioriteit in bewapening, de verrassing, die het, half gemobiliseerd, overviel en het bombardeeren van de verbindingen waardoor algeheele mobilisatie niet mogelijk was, de feitelijk vernietiging van de kleine luchtmacht, voordat zijn commandanten zelfs begrepen, dat de vijan delijkheden waren begonnen, het ontbreken van natuurlijke hinderpalen van den Duitschen opmarsch, al deze bekende factoren leidden tot de aarzeling, de duidelijke lessen als deugdelijk te aanvaarden en tot onder schatting van de kracht van het Duitsche leger. De Poolsche soldaat zelf hielp mee aan deze misvatting van het gebeurde zonder zijn persoonlijke dapperheid zou het Duitsche leger een gemakkelijker taak hebben gehad en

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 84