8. STEUNPUNTEN IN DEN PACIFIC (II) door F. O. B. MUSCH, Kapitein van den Generalen Staf. Op 8 December 1941 is het grimmige schaakspel in den Pacific aangevangen. De strategische openingszetten waren zonder eeni- gen twijfel voor Japan. Amerika, zich nog niet klaar bewust van de rauwe werkelijkheid, werd in den aanvang volkomen „over speeld" en leverde eenige belangrijke stukken van zijn schaakbord in. Thans zitten de vereenigde A.B.C.D.-landen achter hun schaakstukken en trachten den Japanschen stormloop op te van gen en tegenzetten te doen. Achter de vier spelers staat nog een leege stoel en op het schaakbord staat een belangrijk stuk, dat nog niet in het spel betrokken is. De Japanner kijkt er wantrou wend en onrustig naar, omdat dit stuk het hart van zijn opstel ling bedreigt. De Amerikaan, de Brit, de Chinees en de Hollan der zouden zoo gaarne dit stuk in het spel betrokken willen zien, omdat daarmee de sterke positie van hun tegenspeler eerder aan het wankelen kan worden gebracht. De eigenaar van het stuk echter bevindt zich niet in de kamer en ook niet in het huis, waar de belangrijke schaakwedstrijd wordt gehouden. Hij is bui ten en vecht voor zijn leven tegen een brutalen aanrander. Het „schaakstuk" waarop aller aandacht in den Pacific is ge vestigd, is de Russische marine- en luchtbasis Wladiwostok. Op het moment van schrijven zijn Sovjet-Rusland en Japan nog door een „non-agressie-pact" verbonden. Dit pact zal niet meer worden nageleefd, zoodra één der onderteekenaars de noodzaak daartoe gevoelt. Rusland is thans op het Westfront nog te zeer in beslag genomen om in het Oosten een tweede front te scheppen en Japan heeft mogelijk zijn aandacht te zeer naar het Zuiden ge richt om een actie in noordelijke richting met de noodige kracht in te zetten. Maar vroeg of laat is een Russisch-Japansche botsing onvermijdelijk. Trouwens, de Russen hebben bijna 40 jaren ge wacht op een gelegenheid, de nederlaag van 1905 te wreken. En schooner gelegenheid dan thans zal zich in de eerste eeuw niet weer voordoen Zoodra Rusland gevoegd wordt bij de alpha- betische keten, mogen wij verwachten dat het in Oost-Siberië even krachtdadig als op zijn Westfront de handen uit de mouwen zal steken. En één van die mouwen zal dan ongetwijfeld Wladiwostok zijn 62

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 58