9. STRATEGISCHE EN TACTISCHE METHODEN IN DEN CHINEESCH-JAPANSCHEN OORLOG door R. POSTHUMUS, Res.-Kol. tit. der Inf. De huidige Chineesch-Japansche oorlog is belangwekkend door de moderne hanteering (aan Japansche zijde) van groote troepen eenheden voor strategische en tactische doeleinden en door de manoeuvrevormen (aan beide zijden) welke, als gevolg van de niet op de hoogte van den tijd zijnde bewapening en uitrusting, nog op het Napoleontische peil en dat van den wereldoorlog van 19141918 staan. Wat de manoeuvre betreft geeft deze oorlog voorbeelden van strategische concentraties, strategische dekkingsgevechten en op- marschen, van het gevecht (den aanval) op een breed front, van de coördinatie van verschillende legeronderdeelen voor den aan val op één object, van den frontaanval en de omvatting, de ver volging en de uitbuiting van het succes, van vereenigde marine- en legeracties en van de organisatie van den aan- en afvoer. De Japansche strategie beoogde van den aanvang af, zoowel de verovering van militaire objecten als het afsnijden van China's militaire en economische aanvoerwegen. In dit opzicht was zij ultra modern. Vooral in de laatste jaren werd het zwaartepunt op het laatstgenoemde doel gelegd, omdat was gebleken dat het toe brengen van beslissende slagen aan het militaire weermachtsappa raat van China niet wel mogelijk was. Bij landingen was het schema als volgt. Na verovering van een bruggenhoofd, waarbij de tegenstand in den regel werd gebroken door een tweede landing vèr in of achter de flank van de Chi- neezen, werd flankeerend opgemarcheerd en de verdediger zoo veel mogelijk in den rug aangevallen. Gebleken is dat slechte terreinomstandigheden bij het landingspunt weinig invloed heb ben uitgeoefend bij de uitvoering van landingen. De Japanners hebben deze terrein-moeilijkheden als regel weten te overwinnen. Vooral in het overschrijden van zwaar geïnundeerd terrein bleek de Japansche soldaat bekwaam te zijn. Slechts de invallende regens hebben in het lage, door kanalen doorsneden Chineesche terrein, de operaties in den regel geheel tot stilstand kunnen brengen. 70

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 66