Dat zulks evenzeer voor ons geldt moge reeds duidelijk zijn geworden uit onze opmerking, dat men in het moderne straatge vecht niet uitkomt met hetgeen in het V.P.T.L. omtrent de erva ringen in den strijd tegen verzetslieden is vastgelegd. Toch zou het onjuist zijn te meenen, dat deze ervaringen hier in het geheel niet van waarde zullen zijn. Het tegendeel is waar reeds de bij de opleiding voor deze legertaak gebruikte eigenschappen zullen in het straatgevecht uitstekend tot hun recht kunnen komen. Ook is het verre van uitgesloten, ja zelfs waarschijnlijk, dat een tegenstander in het vast programma, volgens hetwelk hij tewerk zal gaan, relletjes of opstootjes heeft opgenomen, te verwekken in ver uiteenliggende plaatsen om onze handen te binden. Moet het leger daartegen ingrijpen, dan zal zijn geoefendheid in dit opzicht zeker te stade komen. Tegenover het vaste programma van den aanvaller stelt de ver dediger het zijne. In de eerste plaats zal hij zorgen voor een bewakingssysteem, een stelsel van wachtposten, dat hem moet behoeden voor ver rassing uit de lucht. Dan zal hij maatregelen nemen opdat buiten de steden gelande luchttroepen of op eenigerlei wijze doorgedrongen grondtroepen er niet in kunnen binnenkomen, al dan niet met de bedoeling, zich te vereenigen met mogelijk aldaar reeds aanwezige partijgenooten. Daartoe zal hij althans de voornaamste toegangswegen laten af sluiten door in voor te bereiden opstellingen te plaatsen bewakings- afdeelingen. Hun taak bestaat uit bewaken en waarschuwenzij moeten zoo zwak mogelijk zijn ten einde z.v.m. troepen mobiel te houden. Andere bewakingsafdeelingen zullen zorg dragen voor de be scherming en verdediging van bepaalde gebouwen en instellingen. Ook hier dient de sterkte van die afdeelingen zoo' gering mogelijk te zijn, waartoe de verdediging van deze vitale punten tijdig moet zijn voorbereid, o.m. door het bouwen van kazematten en het op stellen of gereedleggen van snel aan te brengen hindernissen of versperringen. V.w.b. bedrijven a.a. mogen interne veiligheids maatregelen ter waarborging van een ongestoorden voortgang der werkzaamheden niet achterwege blijven (maatregelen tegen sabo tage en de gevolgen daarvan). Het gros van de met de bescherming en de verdediging belaste troepen blijft mobiel en dient voor optreden in zoowel als buiten de stad. Het staat onder eenhoofdige leiding, is ruim van automa tische wapenen voorzien en beschikt over pantserauto s, over valwagens en andere motor-transportmiddelen om snel verplaats bare, krachtig bewapende „vliegende colonnes" te kunnen uit zenden. Deze treden zoowel in als nabij de stad op, doch zij mogen nimmer in haar geheel naar buiten worden gezonden steeds dient in de hand van den „stadscommandant" een vaste afdeeling te 117

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 18