„overvalwagens", waarover wij thans in verschillende, onderling licht afwijkende uitvoeringen, beschikken. In het straatgevecht moeten deze vervoermiddelen zoo mogelijk worden ingezet in combinatie met pantserauto's. Het hoofddoel van den overvalwagen is het veilig vervoer van de troepen. Het gaat er slechts om, de mankracht zoo dicht mogelijk, ongedeerd aan den vijand te brengen, teneinde hem met de uitgeladen troe pen aan te grijpen. De ledige wagens kunnen dan dienen om op dezelfde wijze meer troepen aan te voeren of om, bezet met enkele manschappen, op to treden als rijdende gepantserde mitrailleuropstelling. Het gebruik van gemechaniseerde infanterie, de vechtwagens, komt in het straatgevecht in het algemeen overeen met dat van de pantserauto's. De vechtwagen heeft echter meer ramkracht. Overigens hangt het uiteraard veel van het type vechtwagen en pantserauto af, welk middel in het voordeel ismen denke aan beider gewicht en bewapening, de mogelijkheid v.w.b. de pantser auto, van voor- en achteruit rijden, en ten slotte aan de terrein gesteldheid. B. Cavalerie. Kon cavalerie te paard althans eenige jaren geleden nog met succes worden ingezet bij het bestrijden van relletjes, in het straatgevecht heeft zij afgedaan. Men richt tegenover een bewa penden tegenstander met paarden in straten weinig uit, bereikt veeleer het tegendeel van hetgeen men beoogt doordat de ruiters hier de handen vol zullen hebben om hun paarden in toom te houden of erger nog, doordat paarden op hol slaan en zoo vrij zeker aan eigen zijde verwarring stichten. Bovendien is zelfs bij de evenbedoelde relletjes al wel gebleken, dat paarden op zichzelf lang niet altijd meer groot ontzag inboezemen. Belangrijk daarentegen is de rql, die de gemotoriseerde cavalerie speelt met haar pantserauto's. Zoo schreef een Oostenrijksch regi mentscommandant na de beteugeling van de ernstige woelingen te Weenen in 1934 „Zoowel in tactisch als moreel opzicht zijn de pantserauto's buiten gewoon deugdelijk gebleken. Zij droegen zoowel bij verkenningen als bij aanvallend optreden bij tot het behaalde succes. Bovendien vormden zij een moreelen ruggesteun voor de van alle zijden beschoten infan terie". En deze uitlating had betrekking op een actie, waaraan slechts drie pantserauto's deelnamen In het straatgevecht moeten de pantserauto's in de eerste plaats worden gebezigd voor verkenningen, waarvoor zij n.o.m. het eenige afdoende en veilige middel vormen. Daarnaast dienen zij aan de infanterie vooruit te gaan ten einde met hun gepantserde vuurkracht, die veel meer presteert dan en bespaart aan onbeschermde mankracht, voor het zusterwapen de 120

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 21