straten schoon te vegen en geweer- en mitrailleurnesten in huizen op te ruimen. (V.z.v. deze niet dusdanig zijn versterkt, dat zwaar dere wapens moeten worden ingezet). Hebben de pantserauto's het eerste verzet gebroken, dan consolideert de volgende of aan gevoerde infanterie de behaalde terreinwinst. Tenslotte vormen zij, zoolang andere middelen ontbreken of nog bestaand gevaar zulks noodig maakt, een uitstekend en veilig mid del voor het overbrengen van berichten en bevelen. Het zal duidelijk zijn, dat de eigenschappen van de pantserauto's al dan niet kunnen voor- en achteruitrijden, al dan niet kunnen rijden in zij terrein, aandrijving, draaicirkel, gewicht, pantsering, bewapening van grooten invloed zijn op de mate, waarop zij de geschetste taken kunnen en zullen volvoeren. C. Artillerie. Wanneer de tegenpartij zeer ernstig weerstand biedt, zich sterk heeft verschanst, kan de inzet van artillerie noodzakelijk worden. Men gebruikt haar dan met het oogmerk, bressen te schieten in barricades, muren of tegen opstellingen in bijv. hoekhuizen, waar uit de vijand niet op andere wijze kan worden verdreven. Hoe wel daartoe als regel kon worden volstaan met geschut van 6 a 7 cm, zijn tijdens het eerder genoemde oproer te Weenen zelfs hou witsers van 10.5 cm noodig gebleken. De verzetspartij had zich daar echter opgesteld in woningen, bij welker bouw naar later bleek volledig rekening was gehouden met een mogelijk gebruik als blokhuizen Onnoodig zal het zijn, hier te herhalen, dat paardentractie in het straatgevecht ook voor de artillerie niet in aanmerking komtmen dient getrokken of opgeladen gemotoriseerd vervoer toe te passen. D. Genie. Belangrijk is de taak van de genie- Haar kunnen velerlei werk zaamheden worden opgedragen, in het bijzonder zoodra het ge vecht vastloopt. Wij noemen het vernielen of opblazen van vijan delijke steunpunten, het opruimen van barricades of straten, het herstellen van verbindingen en andere. In nauwer verband met de infanterie kunnen de pioniers worden ingezet voor het doorslaan van muren wanneer men dóór de huizen of wel langs de straten en tevens door (in bepaalde ge vallen ook over) de huizen ten aanval voorwaarts gaat. E. Luchtstrijdkrachten. Vliegtuigen werden in 1934 in Weenen toegepast voor het ver richten van verkenningen en het beschieten van op huizen opge stelde oproerlingen, die van de daken de troepen in de straten bevuurden. Luchtverkenning kan ook zeer nuttig zijn op grooteren afstand (bijv. wanneer militaire autocolonnes naar punten van verzet 121

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 22