worden gezonden) voor het verkennen van marschwegen, bruggen, overgangen e.d. Een ander, nog zeer vreedzaam gebruik, is het strooien van pamfletten om de bevolking tot rust aan te sporen. Tijdens den strijd tegen de Koerden in 1932 hebben de Engelschen hetzelfde trachten te bereiken met een „stem van den reus" luidspreker, in een vliegtuig aangebracht- Minder vreedzaam is het gebruik, zooals in Weenen, voor het be schieten van de opstandelingen. Een alleruiterste zou zijn het afwerpen van bommen, waaraan wel het groote bezwaar kleeft van het raken van de eigen partij, zelfs indien, zooals in het straatgevecht zeker het geval zou moeten zijn, slechts lichte bommen worden gebezigd. Men -mag hier geen vergelijking trekken met het door de Britten hier en daar achterland van Aden en N.W. grens-gebied van Britsch-Indië wel toegepaste „police-bombing", waarover destijds (toen het wer pen van bommen internationaal nog „verboden" was) zooveel is te doen geweest. Daar ging het om het snel tot onderwerping brengen van enkele bevolkingscentra in overigens zeer schaars bevolkte gebieden. De bombardementen werden steeds tevoren aangekon digd en beoogden geenszins, zooals van moffenzijde gretig is be weerd, de bewoners te dooden, doch hun het normale leven onmo gelijk te maken en hen zoo te dwingen, het hoofd in den schoot te leggen. Deze wijze van optreden heeft aanvankelijk veel succes gehad, doch tegen de Afghaansche grens gewende de bevolking er al vrij spoedig aan en nam zij zoo goed en zoo kwaad het ging haar tegenmaatregelen, waardoor een groot deel van het effect verloren ging. F. Hulpdiensten. Hiervoor is reeds de aandacht gevestigd op den eisch van snel ingrijpen. Dit noopt niet alleen tot een snellen aanvoer van de ageerende troepen, doch meer in het algemeen tot een snellen aan- en afvoer in den uitgebreidsten zin des woords. Zoo dienen vlot te worden aangevoerd munitie, levensmiddelen, en bedrijfsstoffen en evenzoo afgevoerdgewonden en gevangenen. Wat de laatsten betreft, gebruike men bij voorkeur gesloten wagens, of zoo deze niet beschikbaar zijn, auto's met hoogen laadbaak, zoo mogelijk geheel omgeven met gaas. Een punt van belang is nog, dat het wel aanbeveling verdient, de bestuurders zoo eenigszins mogelijk te beschermen tegen vuur. De geneeskundige verzorging is ook in het straatgevecht van groot belang. Men verstrekke extra noodverbanden en drage daar naast zorg voor een snellen afvoer van de gewonden, waartoe ruime indeeling van personeel van den M.G.D. noodig is. Voorts dienen een of meer centraal gelegen (hulp) verbandplaatsen te worden opgerichtzij moeten goed beschermd zijn. 122

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 23