ad 3e. De warmte, die door verdamping van vocht aan de lucht wordt afgestaan, noemt men latente warmte, niet-voelbare warmte, ver damping swarmte of vochtige warmte. De eerste twee uitdrukkingen berusten op het feit, dat de warmte, benoodigd voor omzetting van een vloeistof in damp van dezelfde tem-peratuur, een warmte, die zich uiteraard niet met den thermometer laat meten, latent en subjectief inderdaad ook niet voelbaar is. De derde en de laatste uitdrukking spreken voor zichzelf. Voor onze beschouwingen is van belang de droge of voelbare warmte en de vochtige of niet-voelbare warmte, te zamen vormend de totale af te voeren warmte, terwijl van de als constant beschouw de ademhalingswarmte wordt afgezien. Fig. 4 geeft een voorbeeld van het onderlinge verband tusschen deze warmte-hoeveelheden en haar getallenwaarde bij verschillende luchttemperaturen. We zien uit fig. 4 tevens, dat ook de luchtbeweging een bepaalde rol speelt bij den warmte-afvoer en wel dezen gunstig beïnvloedt, hetgeen een ieder uit ervaring bekend is. Fig. 5 geeft de totale afgevoerde hoeveelheden warmte onder omstandigheden, waarbij de proefondervindelijk vastgestelde invloed van de luchtbeweging in rekening is gebracht, door invoering van het begrip werkzame temperatuur. (Deze veel omvattende uitdrukking, ofschoon voor ons verder van geen belang, wordt hier volledigheidshalve en ter verduidelijking van fig. 5 terloops en zonder verdere toelichting vermeld) 134 150- 10 12 14 ie 18 20 22 24 26 28 30 32 34 luchttemperatuur "C Fig'4 Warmte-afgifte van het lichaam, per uur, hij verschillende luchttemperaturen zittend, licht arbeidend)

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 35