eerste schot direct ontdekken en buiten gevecht stellen of de bediening belemmeren. Het wisselen van stelling tijdens de actie is, den kleinen nut tigen vuurtijd in aanmerking genomen, niet mogelijk. Zwijgen tot de doelen op korten afstand zijn, kost nuttigen vuurtijd en is zeer bijzondere omstandigheden buiten be schouwing gelaten wegens den aard van de doelen niet toelaatbaar. b. Het schietgat van een geheel ingegraven stuk is, bij een zijde- lingsch schootsveld van 60° zeer groot, oa. doordat de richt- kijker van het stuk hooger staat dan de zielas. Ook hierdoor zullen de pag.-opstellingen opvallen en het vuur tot zich trek ken. c. De grootste indringing van het projectiel wordt verkregen bij loodrecht treffen van het pantser. Het frontpantser van vecht wagens is het zwaarst en nimmer loodrecht. Zoo is van den Japanschen vechtwagen M. 89 (11.5 ton) het frontpantser 17 en het zijpantser 11 mm dik. d. Een doel, dat niet wordt geraakt of plotseling op korten af stand voor het stuk opduikt, vormt met elke seconde een grooter gevaar voor de bediening. Dit zal aan het moreel van de manschappen afbreuk doen, en o.a. de trefkans nadeelig beïnvloeden. e. Van vechtwagens is het trefbaar oppervlak frontaal aanzien lijk kleiner dan flankeerend. Bij toename van het tonnage neemt het oppervlak van het frontpantser slechts in geringe mate toe. Gewicht 6 ton trefbaar oppervlak 3 m2 t/m 10 4 t/m 16 5 t/m 36 6 t/m 100 12 Het doel dat de lijn is gepasseerd, waarin het stuk staat op gesteld, kan niet meer onder vuur worden genomen. g. Van in breed front naderende doelen kan een steeds kleiner wordend aantal onder vuur worden genomen. De doelen aan de grenzen van het zijdelingsch schootsbereik, zullen indien het stuk niet wordt omgezet al gauw niet meer kunnen worden bevuurd. VOORDEELEN VAN DE FLANKEERENDE OPSTELLING. a. De plaats van het stuk wordt niet gemakkelijk onderkend. De bediening is volkomen gedekt tegen frontaal vuur van den vijand. Het stuk zal gedurende langen tijd aan de gestelde taak kunnen voldoen. b. Het zijpantser van vechtwagens is lichter dan het frontpantser. 143

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 44