De dikte van het zijpantser kan op 2/3 van die van het front pantser worden gesteld. Het zijpantser is bij de meeste vechtwagens loodrechtop af schampen van het projectiel bestaat zeer weinig kans. c. Is de vechtwagen de lijn gepasseerd, waarin het pag. staat op gesteld, dan is bestrijding nog mogelijk en zeer verrassend. d. De doelen paradeeren vóór den schutter langs, vormen voor hem een veel minder te duchten gevaar dan wanneer zij recht op hem af komen. De vechtwagens, die het stuk frontaal na deren, ziet hij niet. De bediening werkt rustiger, hetgeen den resultaten ten goede zal komen. e. Het trefbaar oppervlak van het zijpantser is aanzienlijk grooter dan dat van het frontpantser. Het zij-oppervlak neemt met het grooter worden van het tonnage snel toe. Gewicht 6 ton trefbaar oppervlak 5 m t/m 10 6 t/m 16 8 t/m 36 22 t/m 100 50 NADEELEN VAN DE FLANKEERENDE OPSTELLING. a. Afhankelijk van den afstand en van de snelheid van het doel, zal tijdens het vuren moeten worden voorgehouden. Voor vechtwagen-snelheden tot 9 km/u. wordt de benoodigde voorhoudafstand, richtend op de voorzijde van het doel, door de lengte van den vechtwagen gesteld op 5 m opgevangen tot op afstanden van 900 m. Op een met 18 km/u. op 500 m afstand rijdende, 5 m langen vechtwagen, behoeft niet te worden voorgehouden. Het is geenszins de bedoeling van het bovenstaande, te komen tot het schieten zonder voorhoudhoek bij flankeerend vuur. Getracht is slechts, aan te toonen dat een foutieve taxatie van de factoren, welke dien hoek bepalen, en geringe richtfouten, naast de mogelijkheid, flankeerend opgesteld in noodgevallen zonder voorhoudhoek te schieten op vechtwagens in het gevecht (snelheid 12 tot 15 km/u), geen reden behoeven te zijn, de flankeerende opstelling te vermijden. b. Het vuren op een zich dwars op de schootsrichting verplaat send doel eischt, vooral op de korte schootsafstanden (groote hoeksnelheid)van den richter groote vaardigheid. Het gaat om het juist volgen van het doel en het juiste tijdstip van het commando „vuur". De richter, die tijdens het afgaan van het schot het oog rustig achter den kijker houdt, zal met deze verrichtingen niet veel moeite hebben. Een stuk, waarvan de remschoppen vastge- schoten of goed ingegraven zijn, zal den schutter niet hinderen tijdens het afgaan van het schot. 144

Indisch Militair Tijdschrift | 1942 | | pagina 45